Zaporižžja tuumaelektrijaam Foto: Wikipedia

Kuna Ukrainas maadlevad tehnikud Euroopa suurima tuumajaama turvameetmete töös hoidmisega ja seda okupeerivad Venemaa väed, jagab Poola valitsus võimaliku tuumaõnnetuse puhuks elanikkonnale jooditablette.

Esmalt jagatakse jooditabletid laiali päästetöötajatele ja kiirabile. Alustatakse kohalikest tuletõrjedepoodest, kes Zaporižžja tuumaelektrijaama võimaliku radiatsioonilekke korral saavad need kiirkorras kodanikele laiali jagada, vahendab ZeroHedge.   

Kava tehti teatavaks neljapäeval 22. septembril.

"Peale meedias ilmunud uudiseid, et Zaporižžja tuumaelektrijaama lähistel käivad lahingud, me [Poola valitsus] otsustasime … enne hädaolukorra tekkimist käivitada kaitsemeetmed ja hakata jagama joodi. Ma kinnitan, et tegemist on rutiinsete ennetusmeetmetega, mis kaitsevad meid olukorra puhul kui … ma loodan, et ei juhtu" rääkis Poola ametnik Blazej Pobozy rahvusringhäälingu raadiosaates.

Zaporižžja tuumaelektrijaama asukoht. Pilt: Google maps

Jooditabletid aitavad kiirituskahjude vastu.

Alates märtsist paiknevad jaamas umbes viissada Venemaa sõdurit. Jaam on lahingutegevuse tõttu riigi elektrivõrgust mitu korda eemaldatud ja on sunnitud käivitama turvameetmed.  

Septembri alguses hoiatas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, et "Venemaa provokatsiooni tõttu on Zaporižžja tuumajaam ühe sammu kaugusel radiatsioonikatastroofist".

Võimalik Zaporižžja tuumajaama õnnetuse järgne radiatsiooni levik. Allikas: Visegrad24

Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur soovib jaama ümber luua turvaala, kuid seni pole see õnnestunud. 

Toimetas Karol Kallas