Politseinikud valvavad Poola riigitelevisiooni peakorteri sissepääsu, 20.12.2023 Foto: Scanpix

Poola ettevõtete kohturegister otsustas, et detsembris ametisse astunud valitsuse kiirkorras läbi viidud avaliku ringhäälingu ja seotud ettevõtete juhtimise muudatused pole seadusega kooskõlas.

Euromeelse peaministri Donald Tuski valitsuse kultuuriminister Bartłomiej Sienkiewicz otsustas kiirkorras (19. detsembril) vallandada Poola Riikliku Televisiooni (TVP) juhi ning nõukogu. Kohturegistri (KRS) sõnul pole antud kombel läbi viidud avaliku meedia juhtkonna muudatused seadusega kooskõlas, vahendab ReMix News

KRS keeldus registreerimast uut TVP juhtkonda ja otsust peetakse võiduks konservatiividele. 

KRS-i sõnul pole uue TVP nõukogu ja presidendi Tomasz Syguti ametisse nimetamine kooskõlas ringhäälingu seadustega ning TVP põhikirjaga.  

KRS õigustab otsust lisaks asjaoluga, et uued rahvusringhäälingu juhid määras ametisse institutsioon – kultuuriministeerium –, millel pole selleks õigust.

Otsuses viidati ka 2016. aasta Poola Ülemkohtu otsusele, milles leiti, et Riikliku Ringhäälingunõukogu ilma jätmine õigusest nimetada ametisse avalike meediaasutuste juhte on põhiseaduse vastane.

Poola uus progressistlik valitsus on langetanud rea vastuolulisi otsuseid, mis puudutavad kõiki riigi omanduses olevaid meediaasutusi: riigitelevisiooni, riigi omanduses raadiojaamu ja uudisteagentuuri. 

Ministeerium toob langetatud otsuste õigustuseks väite, et kuna sada protsenti nimetatud asutustest kuulub riigile ja ministeerium on riigi esindaja, siis on ministril õigus nimetada ametisse ka nende juhte. 

Kultuuriministeerium leiab lisaks, et KRS-i otsus "ei ole lõplik" ja "uue ametisse määratud nõukogu kõik tegevused on seadustega kooskõlas".

Toimetas Karol Kallas