Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Foto: Wikimedia Commons

Vabariigi president Kersti Kaljulaid kritiseeris täna sotsiaalmeedias Martin Helme poolt eile ETV eetris kõlanud tõdemust, et abortide sooritamises osalevad naistearstid rikuvad sellega oma Hippokratese vannet. Konservatiivid tulid Helme kaitsele.

Mõned tunnid tagasi tegi Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid oma Facebooki kontole postituse, milles kritiseeris eile EKRE aseesimehe Martin Helme poolt ETV saates "Esimene stuudio" väljendatud tõdemust, et abortide sooritamises osalevad naistearstid rikuvad sellega oma kutse-eetika ehk Hippokratese vannet, mida andes vannutakse ühtlasi, et ei anta "kunagi naisele vahendit idaneva elu hävitamiseks".

Hoolimata tõsiasjast, et abort endast just idaneva elu hävitamist kujutabki, leidis president Kaljulaid, et Helme lausutud konstateering kujutab endast lubamatut rünnakut arstkonna vastu:

"Abordiküsimusis võib igal inimesel olla oma sisemine veendumus ja seisukoht. Kuid rünnak meie professionaalse, kutse-eetikast ja seadustest lähtuva arstkonna vastu on lubamatu sõltumata neist veendumustest. Meie kõigi ja eeskätt poliitikute vastutus on, et me oma ühiskonda katki ei teeks."

Koos oma kommentaariga jagab Kaljulaid ka viidet artiklile, milles Arstide liit väljendab seisukohta, et Martin Helme poolt öeldu on ebaõiglane, solvav ja riigikogu liikmele sobimatu, mistõttu võlgneb ta nende arvates naistearstidele vabanduse.

Konservatiivid tõttasid Martin Helme kaitsele

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid väljendas sotsiaalmeedias presidendi süüdistusele vastates arusaama, et õigustatud kriitika ei kujuta endast veel rünnakut:

"Oleks huvitav teada, mida proua president "rünnaku" all silmas peab, pidades silmas, et viimasel ajal tembeldatakse liberaalide poolt igasugune ilmavaateliselt ebameeldiv kriitika rünnakuks. Arste füüsiliselt rünnata on muidugi lubamatu, aga väljendada avalikult seisukohta, et arstid ei tohiks Hippokratese vannet rikkudes tahtlikult süütuid inimesi tappa, ei ole kindlasti mingi lubamatu rünnak. Isegi, kui proua arvab vastupidist, ei ole ta õnneks positsioonis, kust saaks teistele inimestele dikteerida, mida neil on või ei ole lubatud neist asjust arvata, rääkida ja kirjutada. "Meie kõigi ja eeskätt poliitikute vastutus on, et me oma ühiskonda katki ei teeks," leiab proua president. Väga kena, aga ta võiks endale ühtlasi aru anda, et meie kõigi ja eestkätt poliitikute vastutus on ka see, et süütuid inimesi tahtlikult katki ei rebitaks ja et seda riiklikult ei rahastataks. Suur tänu Martin Helmele, kes minu teada esimese poliitikuna Eestis sellest reaalsusest nii otsesõnu teleeetris rääkis, ilma poliitilise korrektsuse filtriteta."

EKRE esimees Mart Helme leidis, et arstid, kes süüdistavad neid soovis Eesti naisi kahjustada, on asjast täiesti valesti aru saanud:

"Kui arstid ei ole aru saanud, et tahame anda lisaraha tervete laste sündimise ja nõustamise toetamiseks ja süüdistavad meid abordi keelustamises, süüdistavad meid selles, nagu me tahaksime Eesti naisi kahjustada, siis nad on asjast täiesti valesti aru saanud. Lugegu täpselt, mida me oleme öelnud. Abordivastast selgitustööd suurendatakse, selle rahastamist suurendatakse. Kui meie arstid ei ole nõus sellega, et tahame rohkem terveid lapse, vähem aborte ja rohkem terveid sünde, siis on nad millestki väga valesti aru saanud."

"Nad keelduvad aru saamast sellest, et loote tapmine on tapmine," jätkas Mart Helme. "Ma olen seda meelt, et loote tapmine on tapmine. Kõik arstid, kes otsitud põhjustega süüdistavad Martin Helmet, pole asjast õigesti aru saanud."

EKRE parlamendisaadik Jaak Madison võttis samuti sotsiaalmeedias Martin Helme kaitseks sõna, süüdistades presidenti kahepalgelisuses:

"Kui Martin Helmele tehakse tapmisähvardus, siis president vaikib. Vaikivad ka kõik teised oponendid. Kui Martin Helme (samuti teised EKRE poliitikud) suunab tähelepanu faktile, et abordi rahastamine maksumaksja raha eest on problemaatiline, kuna tegemist pole "haigusega", siis president vaikib. Kui Martin Helme ütleb, et sündimata laste tapmine on vastuolus Hippokratese vandega, siis äkitselt on suurim kriitik president. Kahepalgeline. Väga kahepalgeline."

Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku Los Angelese koguduse pastor Enn Auksmann tsiteeris aga president Kaljulaidi postituse all USA endist presidenti Ronald Reaganit: "Ma olen märganud, et kõik kes aborti pooldavad on juba sündinud." Samuti juhtis ta tähelepanu sellele, et Hippokratese vandes on paar punkti, mida tasub eriti tänapäeval väga tõsiselt meelde tuletada:

"Ma ei anna kellelegi surmavalt toimivat mürki, isegi kui ta seda minult palub; ka ei anna ma sellele sihitud nõu. Samuti ei anna ma kunagi naisele vahendit idaneva elu hävitamiseks."

"Mida Martin Helme valesti ütles?" küsib ta oma kommentaari lõpus.

Martin Helmele väljendas sotsiaalmeedias toetust ka EKRE parlamendisaadik Monika Helme:

"Toetan abordiküsimuses Martin Helmet! Kersti Kaljulaid aga toetagu edasi tapatalguid, mis jääb tema enda südametunnistusele."

Toimetas Martin Vaher