USA üksus marssimas Eesti Vabariigi 98. aastapäeva paraadil. Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates “Räägime asjast” ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme, et ta saab aru osade konservatiivide tõrkest Obama-aegse USA suhtes, mis määris meile pähe homoõigusi, immigratsiooni ja multikultuursust, kuid praeguses pingelises julgeolekuolukorras vajab Eesti tugevat liitlast.

“Ma ei ole kunagi aru saanud sellest kohutavast antiamerikanismist, mis ka Eestis lokkab. Ma saan aru, kust see tuleb. See tuleb erinevatest tasanditest. Üks seltskond on napakad vasakpoolsed, kes juba 2000ndate alguses, kui Eesti ja Euroopa meedias ja ka Ameerika meedias valitses tohutu Bushi-vastane ja Iraagi sõja vastane hüsteeria, ja läksid sellega kaasa jne,” rääkis Martin Helme.

“Ka nendest inimestest ma saan aru konservatiivsel tiival, kes on Ameerika suhtes kriitilised ja tõrjuvad, kuna Obama-aegne Ameerika välispoliitika tegeles põhimõtteliselt meile kooseluseaduse ja immigratsiooni ja multikulti pähe määrimisega väga jõuliste võtetega. Ma saan sellest tõrkest aru,” lisas Martin Helme ning jätkas:

“Aga millest ma ei saa aru, on need inimesed, kes nagu tase kõrgemale vaadates ei saa aru ja ei hooli sellest, et rahvusvahelised suhted on läinud erakordselt pingeliseks, et NATO on lakanud toimimast ja et meil on seda suurt liitlast vaja.

Ja loomulikult me kõik saame aru, et see suur liitlane ei tegele siin Eesti julgeoleku tagamisega altruismist, vaid tal on omad rahvuslikud huvid. Et ta võib venelastega siin vägikaigast vedada selle jaoks, et mingisugune kand maha panna Hiinaga suheldes. Kõigest sellest me saame aru. Aga kui need klapivad ja kattuvad meie julgeolekuhuvidega, siis oleme õnnelikud ja tänulikud.”

Teine saates osalenu, EKRE esimees ja endine Eesti suursaadik Moskvas Mart Helme meenutas Venemaa riigiduuma väliskomisjoni tolleaegse esimehe Vladimir Lukini sõnu: “Teie iseseisvus on suurriikide vahel saavutatud konsensuse tulemus. Muutub konsensus, ja muutub ka teie staatus.”

“See on see, mida tuleb meeles pidada. See on see, kuidas asjale vaadatakse Moskvas,” lisas Mart Helme.

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.

Kolumn: kas kaotada pea või süda ehk miks peaksid Eesti patrioodid fännama USA-d?