USA president Donald J. Trump tervitamas 24. jaanuaril 2020 juba 47. korda Washingtonis toimunud Elumarsile kogunenud sadu tuhandeid inimesi. Foto: Juri Gripas, CNP/AdMedia/Scanpix

Kuigi Eesti Rahvusringhäälingul (ERR) on USAs Maria-Ann Rohemäe isikus oma korrespondent, ei kajastatud USA poliitikas vaieldamatult väga suurt tähtsust omavat elumarssi poole sõnagagi, just nagu pole seda tehtud ka varasematel aastatel, osutab Varro Vooglaid, heites ERRile ette ideoloogilist ja poliitilist kallutatust.

Kui nn naiste marsil oli USA-s veel natuke minekut ehk kui see üritus ei olnud oma nilbuste ja vulgaarsustega end veel lõplikult blameerinud ning sellisena ülimalt piinlikuks muutunud, siis kajastas ERR seda õhinal – olulises osas kindlasti seetõttu, et nn naiste marsi üheks peamiseks mõtteks oli panustada Trumpi mahavõtmisse.

Veel sündimata laste eluõiguse eest seismiseks korraldatav elumarss on aga pikka aega olnud palju suurem ning mõõtmatult väärikam ja ilusam ettevõtmine, ent seda ei kajasta ERR poole sõnagagi. Ei kajastanud ka eile, kui Washingtoni olid taas kogunenud sajad tuhanded inimesed, kelle ette tuli esmakordselt kõnet pidama ka USA president isiklikult.

Kuvatõmmis ERRi poolsest nn naiste marsi kajastusest 2017. aastal.

Põhjust pole muidugi raske aimata: nn naiste marsi poolt edendatav radikaalfeministlik ideoloogia ja seda teostav vasakliberaalne poliitiline programm on ERRile meelepärane, elumarsiga edendatav kristlik-konservatiivne positsioon ja selle osana veel sündimata laste elu pühaduse rõhutamine aga mitte.

Ometi nõuab seadus, et ERR tegutseks poliitiliselt ja ilmavaateliselt tasakaalustatult, mitte vasakliberaalse ideoloogilise propagandamasinana.

Igal juhul on ERRi poolt elumarsi süstemaatiline mahavaikimine seda häbiväärsem, et rahvusringhäälingul on Maria-Ann Rohemäe isikus just Washingtonis baseeruv korrespondent.

Seega on ERRil lausa koha peal olemas oma palgaline töötaja, kes oleks saanud soovi korral elumarsilt kui USA poliitikas vaieldamatult väga oluliselt sündmuselt reportaaži teha, vahendades seal valitsenud meeleolusid ja tõstes esile neid põhimõtteid, mille eest üritusega seistakse – just nagu Objektiiv seda tegi.

Loota ju võiks, et ehk võetakse õhtuses "Aktuaalses Kaameras" elumarssi kajastada. Aga sellise lootuse peale meenub paraku vanasõna, mille kohaselt pidavat lootus olema lollide lohutus.

Nagu on juba ammu selgeks saanud, eirab ERR poliitilise ja ilmavaatelise tasakaalustatuse nõuet tuima ükskõiksuse ja järjekindlusega ning enne, kui poliitilisel tasandil probleemile suuremat tähelepanu ei pöörata, ei muutu selles osas mitte midagi.

Reportaaž Washingtonist: Elumarsi sõnumiks on, et abort peab saama mõeldamatuks

Trump elumarsil: iga laps on hindamatu ja püha kingitus Jumalalt