Eile leidis USA pealinnas Washingtonis aset 47. igaaastane March for Life ehk elumarss, millega protesteeritakse sündimata laste tapmise üleriigilise seadustamise vastu 1973. aasta ülemkohtu otsusega. Esmakordselt võttis protestist osa ka USA riigipea. Donald Trump rõhutas oma kõnes, et iga laps on hindamatu ja püha kingitus Jumalalt ning lubas presidendina seista ka edaspidi sündimata laste kaitsel. Objektiiv avaldab alljärgnevalt Trumpi kõne täies mahus.

See on mulle suur au olla esimene president ajaloos, kes osaleb elumarsil. Me oleme siin väga lihtsal põhjusel: et kaitsta iga sündinud ja sündimata lapse õigust viia täide neile Jumala poolt antud potentsiaal. 47 aasta jooksul on kõikide taustadega ameeriklased reisinud üle kogu maa, et seista koos elu kaitsel. Ning täna on mul Ühendriikide presidendina tõeliselt suur au seista koos teiega.

Ma soovin tervitada kümneid tuhandeid keskkooliõpilasi ja üliõpilasi, kes võtsid ette pika bussisõidu, et olla siin meie riigi pealinnas. Ning et panna teid veel paremini tundma, siis väljas on veel kümneid tuhandeid inimesi, kellest me siia tulles möödusime… seega kui keegi on nõus oma kohast loobuma, siis annab seda asja korraldada. Väljas on tohutu hulk inimesi. Tuhanded ja tuhanded soovisid siia sisse saada. See on suur kordaminek.

Iga laps on hindamatu ja püha kingitus Jumalalt. Me peame üheskoos kalliks pidama ja kaitsma iga inimelu väärikust ja pühadust.

Noored inimesed on elumarsi süda ning teie põlvkond on see, kes muudab Ameerika perekonda ja elu väärtustavaks rahvuseks. Abordivastast liikumist juhivad tugevad naised, hämmastavad usujuhid ja vaprad õpilased, kes kannavad edasi eelnevate pioneeride pärandit, kes võitlesid selle nimel, et valgustada meie rahvuse südametunnistust ning kaitsta meie kodanike õigusi. Te toetate emasid hoolivuse ja kaastundega, te leiate oma jõu palvest, teid motiveerib puhas isetu armastus. Me oleme teile väga tänulikud, te olete hämmastavad inimesed.

Me kõik, kes me täna siin oleme, mõistame üht igavest tõde: iga laps on hindamatu ja püha kingitus Jumalalt. Me peame üheskoos kalliks pidama ja kaitsma iga inimelu väärikust ja pühadust. Kui me näeme üsas kasvava lapse kujutist, siis õnnestub meil heita pilk Jumala loomingu majesteetlikkusele. Kui me hoiame vastsündinut oma kätel, siis tunneme seda piiritut armastust, mida iga laps toob perekonda. Kui me näeme last kasvamas, siis me näeme hiilgust, mis kiirgub igast inimhingest. Üks elu muudab maailma.

Alates oma esimesest ametis oldud päevast olen ma astunud ajaloolisi samme, et toetada Ameerika perekondi ja kaitsta sündimata lapsi. Oma esimese ametis oldud nädala jooksul taaskehtestasin ja laiendasin ma aga Mexico City Policy [abordi osutamist väljaspool USAd piirav seadus – toim.] ning me kehtestasime pöördelise abordivastase reegli [Ameerika Ühendriikide seadustiku – toim.] artikli 10 maksurahastuse kasutamise reguleerimiseks.

Ma andsin kongressile teada, et ma kehtestan veto kõikidele seaduseelnõudele, mis nõrgestavad abordivastaseid poliitikaid või mis julgustavad inimelu hävitamist. ÜROs väljendasin ma selgelt, et rahvusvahelised bürokraadid ei peaks ründama riikide suveräänsust, mis kaitsevad süütuid elusid. Sündimata lastel ei ole olnud kunagi tugevamat kaitsjat Valges Majas.

Nagu Piibel meile ütleb, on iga inimene imeliselt loodud. Me oleme astunud otsustavaid samme, et kaitsta usuvabadust, mis on olnud rünnaku all üle kogu maailma ning ausalt öeldes olnud väga tugeva rünnaku all ka meie riigis. Te näete seda paremini kui keegi teine, kuid me peatame selle rünnaku ning me seisame arstide, õdede, õpetajate ja selliste organisatsioonide eest nagu The Little Sisters of the Poor (Vaeste väikesed õed). Me säilitame usupõhise adopteerimise. Ning oma asutamisdokumentide kaitsmiseks oleme ametisse määranud 187 föderaalkohtunikku, kes rakendavad Ühendriikide põhiseadust nii nagu see on kirjutatud. Sealhulgas kaks fenomenaalset ülemkohtunikku – Neil Gorsuch ja Brett Kavanaugh.

Me kaitseme abordivastaste tudengite sõnavabadusõigust ülikoolilinnakutes. Ning kui ülikoolid soovivad saada föderaalseid maksudollareid, siis peavad nad tagama teie USA põhiseaduse esimesest parandusest tuleneva õiguse vabale eneseväljendusele. Vastasel juhul tuleb neil selle eest aga maksta väga suurt rahalist karistust, mida nad ei ole valmis maksma.

Ja üle kõige me teame, et iga inimhing on jumalik ning iga sündinud ja sündimata inimelu on loodud kõikvõimsa Jumala püha näo järgi.

Kahjuks töötavad vasakäärmuslased aktiivselt selle nimel, et kustutada meile Jumala poolt antud õigusi, sulgeda usupõhiseid heategevusorganisatsioone, pagendada usklikke avaliku arvamuse väljalt ning vaigistada ameeriklasi, kes usuvad elu pühadusse. Nad ründavad mind, sest ma võitlen teie eest ning me võitleme nende eest, kel puudub hääl. Ning me võidame, sest me teame kuidas võita ning te olete võitnud juba pikka aega. Koos anname me hääle hääletutele.

Demokraadid on abordi küsimuses võtnud omaks kõige radikaalsemad ja ekstreemsemad seisukohad, mida pole selles riigis omaks võetud ega nähtud aastaid, aastakümneid või koguni sajandeid. Peaaegu iga juhtiv demokraat kongressis toetab nüüd maksumaksjate poolt rahastatud aborte kuni sünnihetkeni. Eelmisel aastal juubeldasid New Yorgi seaduseandjad rõõmsalt seaduse vastu võtmise üle, mis võimaldab rebida lapse ema üsast kuni sünnituseni.

Siis oli meil juhtum, kus Virginia osariigi demokraadist kuberner ütles, et ta hukkaks beebi pärast sündi. Me armastame Virginia osariiki, aga mis seal küll toimub? Demokraadid tõkestasid senatis koguni eelnõu, mis annaks meditsiinilist abi vastsündinutele, kes elavad abordikatse üle. Seetõttu olen ma kutsunud meie kongressi üles kaitsma elu väärikust ning võtma vastu seaduseid, mis keelavad laste hilisabordid, kes on võimelised tundma valu oma ema üsas.

Sel aastal tähistab elumarss põhiseaduse üheksateistkümnenda paranduse sajandat aastapäeva, mis kinnistas igaveseks naiste valimisõiguse Ameerika Ühendriikides. Täna kasutavad miljonid erakordsed naised üle Ameerika oma häälte võimu, et võidelda iseseisvusdeklaratsioonis sätestatud [võõrandamatu] õiguse eest elule. Ma tahan öelda kõigile siia kogunenud naistele, et teie pühendumus ja juhtimine ülendab kogu meie rahvust ning me täname teid selle eest.

Emad on sangarid. Teie tugevus, pühendumine ja sisemine põlemine on see, mis meie rahvust edasi viib ning teie tõttu on meie riiki õnnistatud hämmastavate hingedega, kes on muutnud inimajaloo kurssi.

Kümned tuhanded ameeriklased, kes on täna siia kogunenud, ei seisa mitte ainult elu kaitsel, vaid teevad seda siin niivõrd uhkelt üheskoos ning ma tahan teid kõiki selle eest tänada. Te seisate elu kaitsel iga päev. Te tagate majutuse, hariduse, töökohad, arstiabi naistele, keda te teenite. Te leiate armastavaid perekondi lastele, kes vajavad püsivat kodu. Te korraldate beebipidusid last ootavatele emadele. Te olete teinud oma elu ülesandeks aidata Jumala armu levitada.

Ning kõikidele siinviibivatele emadele tahan ma öelda, et me ülistame teid ning kuulutame, et emad on sangarid. Teie tugevus, pühendumine ja sisemine põlemine on see, mis meie rahvust edasi viib ning teie tõttu on meie riiki õnnistatud hämmastavate hingedega, kes on muutnud inimajaloo kurssi.

Me ei saa ette teada, mida meie sündimata kodanikud võivad saavutada, milliseid unistusi võivad unistada, milliseid meistriteoseid võivad luua, milliseid avastusi võivad teha, kuid me teame seda, et iga elu toob armastust sellesse maailma, iga laps toob rõõmu perekonda ja et iga inimene on väärt kaitsmist. Ja üle kõige me teame, et iga inimhing on jumalik ning iga sündinud ja sündimata inimelu on loodud kõikvõimsa Jumala püha näo järgi.

Koos kaitseme seda tõde üle kogu oma suursuguse maa. Me päästame valla oma rahva unistused. Ning sihikindla lootusega ootame kõiki neid õnnistusi, mis saavad meile osaks iga Ameerika lapse ilu, andekuse, pürgimuse, õilsuse ja armu kaudu.

Ma tahan teid tänada, see on väga eriline hetk. Suurepärane on teid esindada ning ma armastan teid kõiki. Ning ma ütlen tõelise kirega aitäh, Jumal õnnistagu teid ja Jumal õnnistagu Ameerikat! Olge kõik tänatud!

Tõlkis Martin Vaher