Politseinikud seismas 1.01.2020 Leipzigi Connewitzi linnaosa ristmikul Foto: Scanpix

Uue aasta vastuvõtmise pidustuste ajal puhkesid Saksamaal Leipzigis politsei ja vasakäärmuslaste vahel kokkupõrked, mille käigus sai üks politseinik eluohtlikke vigastusi.

Viimaste aastate jooksul on korrakaitsjate vastu toime pandud rünnakute arv suurenenud, kuid politsei ametiühingute juhtide sõnul on viimase aja politsei vastasel vägivallal “uus kvaliteet”, vahendab Deutsche Welle.

Uue aasta vastuvõtmise pidustuste ajal puhkesid Ida-Saksamaal asuvas Leipzigi linnas kohalike äärmusvasakpoolsete jõukude ja politseinike vahel kokkupõrked, millest on välja kasvanud tuline poliitiline vaidlus.

Saksamaa siseministri Horst Seehoferi sõnul “näitab selline sündmus, et ebainimlikult vägivaldsed võivad olla ka vasakpoolsed ekstremistid.” Siseminister lisas, et tugev riik vajab tugevat politseid.

Samale seisukohale jõudis ka sotsiaaldemokraadist Leipzigi meer Burkhard Jung, keda paremad poliitilised jõud on varem kritiseerinud saamatuse eest võtta midagi ette linnas tegutsevate vasakäärmuslastega.

“Uus aasta ei saabunud kahjuks rahumeelselt, vaid algas tõsise kriminaalse vägivallapuhanguga,” rääkis Jung. “Minu mõtted on vigastatud politseiniku ja tema perega ning ma soovin talle kiiret paranemist,” kinnitas meer.

Uusaastaööl toimunud vasakäärmuslaste ja politsei kokkupõrkes sai üks 38-aastane politseinik tõsiselt vigastada ja vajas kiirkorras operatsiooni.

Leipzigi linna Connewitzi rajoon on tuntud vasakäärmuslaste skeene poolest ja seal korda pidavat politseinikku rünnati 1. jaanuari esimestel tundidel. Politsei poolt avaldatud kirjelduse kohaselt lükati kõigepealt politseinikegrupi keskele põlema pandud ostukäru ja sellele visati järgi hulgaliselt ilutulestikurakette. Puhkenud kähmluse käigus arreteeriti kümme inimest ja mõrvakatse süüdistuse alusel on algatatud uurimine.

Vasakpoolsed poliitikud süüdistavad vägivallapuhangus politseid. Saksimaa parlamendi Sotsialistliku partei saadik Juliane Nagel, kes oli samuti uusaastaööl Connewitzis, avaldas 1. jaanuaril blogipostituse, kirjeldades enda nägemust sündmustest, kuidas politsei ründas pidutsejaid ja kuidas need ei oska vägivalda ära hoida.

Saksamaa ühe suurima politseinike ametiühingu GdP asejuhi Jörg Radeki sõnul “ei õigusta inimese, kelle tööks on avaliku korra kaitsmine, loopimist rakettide ja pudelitega mitte miski”.

Saksamaa politsei poolt möödunud aasta aprillis avaldatud viimasest kuritegevuse statistikast selgub, et politseinike vastased rünnakud ja allumatus kasvas aastaga 40%. Samas selle põhjuseks tuuakse osaliselt ka uute kuritegevuse kategooriate sätestamine.

“Ühe päeva jooksul rünnatakse Saksamaal keskmiselt 32 politseinikku,” rääkis Radek. Ametiühingujuhi sõnul ei ole tavaliselt tegemist siiski ekstermistidega, vaid juhustega, kus politseinik näiteks küsib kelleltki dokumenti ja selle peale inimene lööb teda.

Kuid teise suure Saksamaa politseinike ametiühingu DPolG juht Rainer Wendt on märksa karmimal seisukohal ja kutsub üles vasakpoolseid kommuune laiali ajama.

“Vägivalla kaudu elanikkonnas hirmu külvamine on terrorism ja käesoleval (Connewitzi) juhul on meil tegemist täpselt sellega,” rääkis Wendt DW-le. “Kuid konkreetsel juhtumil oli uus kvaliteet: politseinike vastu pandi toime suunatud eluohtlik rünnak ja me peame paraku eeldama, et ühel hetkel võib keegi surma saada.”

Ametlik statistika väidab, et Saksamaal kujutab vasakäärmuslik vägivald väiksemat ohtu kui paremäärmuslik jõu näitamine. Saksamaa siseriikliku julgeolekuasutuse Konstitutsiooni Kaitsmise Ameti sõnul tegutseb riigis 9000 vägivaldset vasakäärmuslast ja pisut üle 12 000 vägivaldse paremäärmuslase.

Toimetas Karol Kallas