Saudi Araabia välisminister prints Faisal bin Farhan Al Saud Foto: Scanpix

Saudide riigitelevisioon kinnitas 30. jaanuaril, et kuningriik ühines ametlikult BRICS blokiga.

Saudi Araabia välisminister andis 2023. aasta augustis mõista, et riik uurib kõiki asjaolusid enne kui langetab "kohase otsuse" vastusena ettepanekule ühineda BRICS riikide ühendusega 2024. aasta 1. jaanuaril, vahendab Reuters

Välisminister ja Saudide kuningakoja liikme prints Faisal bin Farhani sõnul on BRICS majanduskoostöö arendamiseks "kasulik ja oluline kanal".

BRICS asutati 2009. astal kuulusid seni Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina Rahvavabariigi poolt. Lõuna-Aafrika ühines aasta hiljem. 2024. aasta alguses ühinesid BRICS-iga Araabia Ühendemiraadid, Egiptus, Iraan ning Etioopia. Riikide ühendusega pidi ühinema ka Argentiina, kuid 2023. aasta lõpus presidendiks valitud Javier Milei loobus sellest.

Saudide ühinemine toimub ajal kui Ameerika Ühendriikide ja Hiina Rahvavabariigi suhted muutuvad järjest teravamaks ning viimase mõju Saudide kuningriigis muutub üha suuremaks.

Vaatamata tugevatele sidemetele Ameerika Ühendriikidega on Saudi Araabia viimastel aastatel järginud pigem oma rada, kuna sellele paistab, et Washington ei hooli Pärsia lahe turvalisusest enam nii palju kui varem.

Hiina RV on Saudi Araabia suurim naftaklient ja kutsub üles BRICS-i laienemisele, et sellest saaks jõuline vastukaal lääneriikidele.

Saudide liitumine võib aidata kaasa eesmärgile teha BRICS-ist "globaalse lõuna" juhtorgan.

Seni on see õnnestunud ära hoida, aga BRICS-iga ühinemise järel on hulga tõenäolisem, et saudid hakkavad Hiina RV-ga arveldama jüaanides. Mis oleks suur hoop USA dollari reservvaluuta staatusele.

Toimetas Karol Kallas