Riigikogu aseesimees ja erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. Foto: Scanpix

Valitsuserakonna Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi hinnangul peaks sotsiaalministeerium üle vaatama oma toetuste eraldamise prioriteedid ning järele mõtlema, kas seksuaalvähemuste ühinguid ikka peaks peresõbralike organisatsioonide arvelt rahastama.

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks poolt algatatud ning EKRE poolt valitsuses toetatud Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamise lõpetamise kampaaniat kommenteerides nentis Seeder, et kuigi ta ei taandaks küsimust konkreetselt ühe või teise organisatsiooni toetamisele, tuleks sotsiaalministeeriumil kindlasti oma toetuste eraldamise prioriteetide osas järele mõelda.

Näitena tuletab Seeder meelde, kuidas eelmisel aastal otsustati sotsiaalministeeriumis ametnike tasemel lõpetada Eesti naisliidu rahastamine, mille puhul on tegemist organisatsiooniga, mis valib  ka aasta ema.

"See on aastaid tegutsenud, teada-tuntud, autoriteetne, laiapõhjaliselt üle Eesti tegutsev organisatsioon. Sotsiaalministeerium leidis, et see organisatsioon oma tegevuses ja ürituste korraldamisel ei vääri enam riigi toetust," nendib ta.

Kui sotsiaalministeeriumil ei jätku raha lasterikastele peredele, naisliidule, Eesti ema konkursi korraldamiseks, siis on see mõtlemise koht küll.

Seekord lahendati probleem nn katuseraha abil ning Seedri hinnangul tegi riigikogu vastava toetuse eraldamisega õige otsuse, kuid samas on tema jaoks suureks küsimuseks, miks leidis pereväärtuste eest seisma pidav sotsiaalministeerium, et selline organisatsioon ei vääri ühtäkki enam rahastamist.

Samuti on Seedri sõnul veel lahtine ka Eesti Lasterikaste Perede Liidu riiklik toetamine, mis ei ole vaatamata kahele hasartmängurahade voorule veel järgmisteks aastateks rahastamist leidnud. "Nüüd on kuulda, et vist tehakse ikka kolmas," on Seeder siiski veel lootusrikas.

"Kui sotsiaalministeeriumil ei jätku raha lasterikastele peredele, naisliidule, Eesti ema konkursi korraldamiseks, siis on see mõtlemise koht küll," leiab Seeder, kelle hinnangul on sellises olukorras piisavalt põhjust, et mõelda kriitiliselt seksuaalvähemuste organisatsioonide rahastamisele.

"Rahastamises peab olema tasakaal, see peab olema õiglane," jätkab Seeder. "Mulle tundub, et siin on koht, kus tuleb rahastamist vaadata tervikuna ja hinnata, kuhu tasakaal läheb."

EKRE poolset kriitikat sotsiaalminister Tanel Kiige (Keskerakond) suunas ei võtaks Seeder aga mitte niivõrd survena ühele ministrile, vaid pigem sõnumina oma valijatele.

Toimetas Martin Vaher

Sotsiaalminister külastas Eesti LGBT Ühingut, et arutada nende rahastuse tulevikku 

Tanel Kiik: kuni mina olen minister, Eesti LGBT Ühingu riiklikku rahastamist ei lõpetata

Fookuses: olukord, kus valitsus on homopropaganda peamine tellija, on absurdne

Markus Järvi: valitsus lõpetagu Eesti LGBT Ühingu rahastamine maksumaksja taskust!

Vooglaid ja Vihuri: Eesti LGBT Ühingu riiklik rahastamine ei pruugi olla seaduslik

Küsitlus: 78% koalitsiooni ja 73% Keskerakonna toetajatest pooldab Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamise lõpetamist

Minister Solman: SAPTK pahameel Eesti LGBT Ühingu rahastamise pärast on mõistetav, riiklik toetus on paigast ära