Sotsiaalminister Tanel Kiik õigustab homoaktivistide heldet riiklikku rahastamist, olgugi et ligi 3/4 tema erakonna toetajatest on selle vastu. Foto: Scanpix

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles Delfile antud intervjuus, et näeb SAPTK väljendatud soovis lõpetada Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamine seksuaalvähemuste tagakiusamist ega poolda seda. Samas näitavad hiljutise küsitluse tulemused, et tema enda erakonna toetajatest on ligi kolmveerand homoaktivistide riikliku rahastamise vastu.

"Minu jaoks on kummaline, kui kisutakse välja üks konkreetne projekt kümnete seast, üks ühing sadade seast ja tehakse sellest näidishukkamine," toonitas Kiik ja lisas, et tema jaoks on see vastuvõetamatu.

"Keskerakond on ka Euroopas teatavasti liberaalsete parteide peres. Sotsiaalsed teemad on meie jaoks alati olulised ja päevakorral, aga üksikute ühingute tagakiusamine ei ole asi, millega Keskerakond tänase juhi käe all tegeleks," rääkis keskerakondlasest sotsiaalminister.

Eesti LGBT Ühingu ja teiste homoaktivistide riiklik rahastamine on viimastel päevadel tekitanud tõsiseid hõõrumisi koalitsioonierakondade vahel.

Mõne päeva eest vahendas Objektiiv rahandusministri ametis oleva EKRE aseesimees Martin Helme hinnangut, et radikaalsest ideoloogilisest programmist lähtuvate ühiskonnalõhestajate riiklik rahastamine on täiesti lubamatu.

"Meie jaoks on radikaalsete ühiskonnalõhkujate rahastamine täiesti lubamatu. Eriti groteskne on, et needsamad aktivistid on kõige ägedamad valitsusvastased protestijad. Samuti töötavad nad vahel varjatult, vahel avalikumalt valitsuse poliitikale vastu riigiametnikena," toonitas rahandusminister.

Isamaa ridades valitsusse kuuluv rahvastikuminister Riina Solman ütles aga eile samuti Delfile, et mõistab SAPTK poolt algatatud kampaaniat Eesti LGBT Ühingult riikliku toetuse äravõtmiseks, sest ideoloogiliste kodanikeühenduste rahastamisega on asjad paigast ära.

"Kui vaadata selle nurga alt, et Vooglaid [üks SAPTK juhatuse liikmetest – toim] teostab oma konservatiivset ideoloogiat ilma riikliku toeta, võib mõista ka tema nördimust ja kriitikat vastasideoloogia, LGBT ja Feministeeriumi suunal, kes korraldavad muuhulgas ideoloogilist tööd täna riikliku rahastuse toel," märkis rahvastikuminister ja lisas, et "see ei olegi tema poolt vaadates õiglane ega aus".

Solmani sõnul ei ole kodanikuühenduste riiklik rahastamine tasakaalustatud. "Riigipoolne rahastus on paigast ära. Igasugune ideoloogiline rahastus ja propaganda tegemine riikliku toega ei ole õigustatud samal ajal, kui panustamist vajavad tõeliselt hädas olevad sihtgrupid," ütles ta.

Kiige poolt homoaktivistide riikliku rahastamise kaitseks väljaastumine on tähelepanuväärne ka seetõttu, et hiljutise küsitluse tulemuse kohaselt on ligi kolm neljandikku (73%) Keskerakonna toetajatest Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamise vastu.

Koalitsioonierakondade toetajatest on aga nimetatud homoühingu riikliku rahastamise jätkamise vastu koguni 78 protsenti.

Viimase seitsme aasta jooksul on Eesti LGBT Ühing saanud sotsiaalministeeriumi kaudu riikliku toetust ligi veerand miljonit eurot. Seejuures on toetussummad aina kasvanud: kui 2013. aastal saadi 6000 eurot, siis käesoleval aastal kanti neile üle koguni 96 000 eurot maksumaksjate raha.

Toimetas Varro Vooglaid

Küsitlus: 78% koalitsiooni ja 73% Keskerakonna toetajatest pooldab Eesti LGBT Ühingu riikliku rahastamise lõpetamist

Absurd: sotsiaalministeerium eraldab homopropagandat tegevatele võltskodanikuühendustele ligi 250 000 eurot

Martin Helme: radikaalsete ühiskonnalõhkujate riiklik rahastamine on täiesti lubamatu