Stubb saabumas EPP koosolekule Brüsselis käesoleva aasta 17. oktoobril. Foto: Scanpix

Ungari valitsus on andnud vastulöögi endisele Soome peaministrile Alexander Stubbile, kes esines üleskutsega heita Viktor Orbáni erakond Fidesz välja Euroopa Rahvaparteist (EPP).

Stubb, kes konkureerib sakslase Manfred Weberiga EPP juhtkandidaadi koha pärast eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel, ütles nädalavahetusel Saksa meediale, et kui Orbán ei austa EPP väärtusi, peab ta rühmitusest lahkuma.

Stubb “ei salli sallimatust” ning nimetab “vastuvõetamatuks” Orbáni “piiranguid” õigusele kogunemis- ja akadeemilisele vabadusele.

Mäletatavasti on Ungari valitsus pärast rahvaga konsulteerimist asunud takistama avatud piiride aktivisti George Sorose tegevust riigis, mistõttu on Budapestist Berliini kolinud Avatud Ühiskonna Fondi kontor ning kitsenenud Kesk-Euroopa Ülikooli nn progressiivne tegevus muuhulgas soouuringute arvelt.

Ungari valitsus kordas Stubbi sõnade peale oma varasemat teadet, mille kohaselt Orbán ja Fidesz toetavad europarlamendi valimistel EPP kandidaadina Manfred Weberit.

“Järgmisel nädalal teeb Euroopa Rahvapartei tähtsa otsuse, valides oma juhtkandidaadi Euroopa Parlamendi valimisteks,” seisab valitsuse infokeskuse pressiteates.

“Alexander Stubb on EPP liberaalse tiiva kandidaat ja tal on suurepärased isiklikud suhted George Sorosega.

Fidesz kuulub EPP kristlik-demokraatlikku tiiba ning põhjus miks Ungarit rünnatakse ja kritiseeritakse on see, et Viktor Orbán ja Fidesz ei toeta liberaalse tiiva immigratsioonipoliitikat.”

Brüsseli bossiks seatakse soomlane?