Relvastatud Audrey Hale sisenemas Covenanti kirikukooli eesmärgiga tappa nii kooli õpilasi kui ka töötajaid, 27. märtsil Nashville'is, Tennessee osariigis, USAs. Foto: Scanpix

28-aastane naine Audrey Hale, kes määratles ennast mehena, korraldas 27. märtsil Nashville'is Covenanti kristlikus koolis tulistamise, milles hukkus kuus inimest, kellest kolm olid 9-aastased lapsed. Tulistaja hukkus sündmuskohal tulevahetuses politseiga. Hale oli selle kooli vilistlane ning politsei sõnul planeeris ta koolitulistamist juba mitu kuud.

Politsei sõnul ostis tulistaja, kes tappis kolm õpilast ja kolm koolitöötajat Nashville'i kristlikus koolis, viimaste aastate jooksul legaalselt seitse relva ning peitis neid oma vanemate eest enne rünnaku läbiviimist. Politsei väitel tulistas Hale valimatult oma ohvrite pihta ning tulistas läbi uste ja akende, vahendab Associated Press.

Rünnaku läbiviimiseks kasutati vintpüssi AR-15 ning ühte või mitut käsirelva. Enne kui ründaja politsei poolt tapeti, suutis ta teha 152 lasku – 126 vintpüssist ja 26 käsirelvast.

Mõned hetked enne koolitulistamise läbiviimist kirjutas ta ühele tuttavale, et ta kavatseb täna surra ning et too kuuleb temast ilmselt uudistest pärast seda, kui ta sureb.

Koolitulistamises hukkunud kolm 9-aastast last olid Evelyn Dieckhaus, kohaliku pastori tütar Hallie Scruggs ja William Kinney. Kolm täiskasvanutest ohvrit olid kooli juhataja Katherina Koonce (60), koristaja Mike Hill (61) ja asendusõpetaja Cynthia Peak (61).

Tulistaja planeeris rünnakut mitu kuud ning oli joonistanud koolist üksikasjaliku kaardi, kuhu olid märgitud võimalikud sisenemiskohad. Samuti teostas ta koolihoone vaatluse enne veretöö täideviimist.

Kool rajati Covenanti presbüteri kiriku poolt ning selles õpib umbes 200 õpilast alates koolieelikutest kuni kuuenda klassini. Koolis on ka umbes 50 töötajat.

Rünnaku korraldanud Audrey Hale (28), kes kasutas ka nime Aiden, oli kooli endine õpilane.

Hale läbis ka ravi mingit tüüpi emotsionaalse häire tõttu, kuid ei olnud enne rünnakut politseile teada.

Nahville'i politseiülema John Drake selgitas, et kui nad oleksid teadnud, et Hale kaldub enesetapule või mõrvalikele kavatsustele, siis oleksid nad üritanud talt need relvad ära võtta, kuid neil ei olnud mingit teadmist, kes see isik on või isegi sellest, et ta eksisteeris. Hale polnud ka varasemalt kriminaalkorras karistatud.

Tennessee osariigil pole hetkel aga "punase lipu" seadust, mis võimaldaks politseil ennetavalt sekkuda ning võtta ära relvad olukorras, kus keegi kujutab endast potentsiaalselt ohtu kaasinimestele, tehes näiteks tapmisähvardusi.

Hale elas koos oma vanematega ning nood uskusid, et nende lapsel on ainult üks relv ega teadnud väidetavalt midagi majja peidetud teistest relvadest.

Kuigi Hale'i motiiv pole praeguseks täiesti selge, siis Drake'i sõnul oli tal põlgus oma endise kooli suhtes. Drake kirjeldas meediale ka mitmeid Hale'i kirjutisi, milles mainiti nii Convenanti kooli kui ka teisi kohti. Samuti on teada, et Hale jättis endast maha teatud tüüpi manifesti.

Kui USA peaprokurörilt Merrick Garlandilt küsiti senati istungil, kas justiitsministeerium hakkab seda koolitulistamist uurima kristlaste vastu suunatud vihakuriteona, siis ta selgitas, et föderaalametnikud teevad koostööd kohaliku politseiga, et tulistamise motiiv välja selgitada.

Politsei kirjeldas tulistajat esmalt naisena, hiljem aga ka "transsoolisena". Politsei pressiesindaja selgitas, et tulistaja on siiski sünnipäraselt naissoost, kuid määratles end sotsiaalmeedias meessoost asesõnadega.

Hale töötas illustraatori ja graafilise disainerina ning oli 2022. aastal lõpetanud Nossi kunsti- ja disainikolledži.

Toimetas Martin Vaher