Pilt: Piqsels

Ühendkuningriik kavatseb kehtestada seaduse, millega seatakse pankadele kohustus tagada klientidele tasuta sularaha sissemaksete ja väljavõtmise võimalused mitte kaugemal kui viie kilomeetri kaugusel nende kodust.

Panku, mis nõudmist ei täida, ootavad ees piiramatu suurusega trahvid, vahendab Telegraph.

Poliitikute sõnul tagavad uued reeglid olukorra, et miljonid inimesed, kelle hakkamasaamine sõltub sularahast, ei peaks tavaliste pangateenuste kasutamiseks sõitma sadade kilomeetrite kaugusele. 

Pangad peavad tagama maapiirkondades elavatele inimestele, et rahaautomaadid ei oleks kaugemal kui viis kilomeetrit (3 miili). Linnades peab pangaautomaatide tihedus olema selline, et kõigil inimestel oleks võimalus raha välja võtta vähem kui pooleteise kilomeetri (1 miili) kaugusel asuvatest automaatidest.

Samuti keelatakse pankadel ära harukontorite sulgemine enne kui nad ei paku inimestele alternatiivseid võimalusi sularahaga arveldamiseks.

Uute reeglite kehtestamine on tehtud ülesandeks finantsjärelvalve ametile (Financial Conduct Authority; FCA), millele on antud laiaulatuslikud volitused määrata rikkumiste eest piiramatu – kui suur trahv võib olla, seda ei ole kindlaks määratud – suurusega trahve.

Osalt on uued sularaha kättesaadavuse reeglid tingitud asjaolust, et pangad peavad sõda sularahaga. Näiteks NatWest võttis endale õiguse määrata, kui palju sularaha tohivad kliendid automaatidest välja võtta ja kui palju sinna deponeerida.

Samamoodi on suurem osa Ühendkuningriigi pankadest sulgenud hulgaliselt kontoreid ja sunnivad kliente kasutama nende ilmavõrguteenuseid.

Sularaha kasutamise eestvõitlejate seast leiab nii mitmeid tooride parlamendisaadikuid kui Nigel Farage'i.

FCA hiljutine uuring näitab, et 99,8 protsenti Ühendkuningriigi inimestest elab mitte kaugemal kui viis kilomeetrit lähimast raha väljavõtmise kohast.

Samas leidis järelvalveamet, et panga- ja postkontorite ning tasuta rahaautomaatide arv muutub järjest väiksemaks.

Sularaha on eriti oluline nõndanimetatud haavatavate elanikkonnagruppide jaoks, nagu seda on vanemaealised ja väikese sissetulekuga inimesed.

Teiselt poolt on viimase kümne aasta jooksul suurenenud riigis internetimaksete osakaal 45 protsendilt 85 protsendini. Kuid 2022. aastal toimus märgatav tagasilangus, kui pered hakkasid taas kasutama rohkem sularaha, mille põhjuseks peetakse eelkõige märgatavalt tõusnud hindu. Võrreldes 2021. aastaga suurenes sularaha väljavõtmine rahaautomaatidest 2022. aastal 19 protsenti.

Poliitikud on teinud samuti ettepaneku, et poodidele tehakse sularaha vastuvõtmine kohustuslikuks.

Toimetas Karol Kallas