Newcastle Unitedi St James Parki staadion Foto: Wikipedia

Ühendkuningriigi jalgpalliklubi Newcastle United keelas jalgpallisõbral oma staadionil mängude vaatamise, kuna ta kritiseeris sotsiaalmeedias "soomuutmise" ideoloogiat.

Omasooihar naissoost meheliku naise moodi (tomboy) jalgpallisõber ütles, et nõndanimetatud "transsoolised naised" ei ole päris naised, vahendab Telegraph.

Ühendkuningriigi Esiliigat (Premier League) süüdistatakse "Stasi" (Ida-Saksamaa julgeolekuamet) taktika kasutamises, kuna see koostas Newcastle Unitedi toetaja Linzi Smithi kohta tema sotsiaalmeedia postitustest 11-leheküljelise aruande, mille alusel tal keelati mängude staadionil vaatamine vähemalt 2026. aastani. Lisaks esitati tema kohta kaebus politseisse.  

Smith kritiseeris sotsiaalmeedias "soomuutmise" liikumist naiste õiguste kahjustamise põhjusel. Lisaks sisaldas Esiliiga koostatud ettekanne üksikasju tema eraelu kohta, sealhulgas kus ta elab, töötab ja kus ta oma koeraga käib jalutamas. 

Jalgpalliklubi saats Smithile teate, et ta on rikkunud selle toetajate ühenduse liikmetele kehtivaid võrdsuse ja mitmekesisuse reegleid, kuna on sotsiaalmeedias esitanud väidetavalt "soomuutjate" õigusi kahjustavaid seiskuohti.

Ühe näitena tuuakse "Stasi" ülevaates välja jalgpallisõbra postitus: "Näib, et nad üritavad omasooiharuse transseksualiseerimisega ära kaotada (trying to trans the gay away). Kas sa oled noor naine, kellele meeldib sport? SA OLED SÜNDINUD VALESSE KEHASSE!!! Sa oled noor mees, kellele meeldib ennast värvida ja kanda ilusaid riideid??? SA OLED SÜNDINUD VALESSE KEHASSE!!! Saa nüüd aru."

Smithi aruande koostas Esiliiga juures alates 2019. aastast tegutsev üksus, mille ülesandeks on jalgpallisõprade solvavate ja ründavate seisukohtade jälgimine. Erilise tähelepanu all on mängijate vastu suunatud rassistlikud märkused.

Aruanne anti üle Newcastle Unitedile, mis seejärel pöördus sellega võimaliku "vihakuriteo" asjus politseisse. Smithi sõnul kutsuti ta politseisse vestlusele ja talle öeldi seal, et ta pole sooritanud ühtegi kuritegu. Kuid jalgpalliklubi otsustas sellest hoolimata peatada tema liikmestaatuse ja keelas tal kuni 2026. aastani kõikide mängude külastamise.

Ajakirjanikega rääkides leidis jalgpallisõber: "Ma ei suuda uskuda, et selline asi minuga juhtus. See on arulage, kuidas nad on näinud nii palju vaeva, kuna ma olen oma isiklikul Twitteri kontol avaldanud arvamusi, mis on minu põhiõigus. Nad käituvad nagu Stasi – seda kõike tehti varjatult ja ma isegi ei teadnud, mis toimub.

Nad rääkisid mulle, kuidas nende eesmärgiks on, et kõik tunneksid ennast kaasatuna. Paraku paistab, et sa oled teretulnud vaid siis, kui sa mõtled kõiges nendega ühtemoodi. Kui sa seda ei tee, siis sind keelatakse ära. See on õel ja ma tunnen, et minu õigusi on rikutud, kui aus olla."

Smith kavatseb oma murega kohtusse pöörduda ja taotleda keelu tühistamist, sest tema hinnangul kaitseb tema vaateid soomuutmise kohta Briti seadus. Samuti leiab ta, et Esiliiga jälitustegevus oli ebaseaduslik.

Kohtuasja toetab Ühendkuningriigi sõnavabaduse vabaühendus Free Speech Union, mille juhi Toby Youngi sõnul tegemist ühe jõledama näitega, kuidas üks suurettevõte piirab lihtsate inimeste sõnavabadust. Tema hinnangul pole kõnealuse juhtumi puhul tegemist üksiku sündmusega.

Toimetas Karol Kallas