Sanktsioonid. Foto: Bigstockphoto

Venemaa-vastased sanktsioonid pole lõpetanud – vastupidiselt Brüsseli lubadustele – Ukraina sõda ega ole kujunenud Venemaale valusamaks kui Euroopale, ütles Ungari riigiraadios Ungari välisministeeriumi kantsler Tamás Menczer.

Menczer ütles raadiojaama „Kossuth Rádió" hommikusaates „Tere hommikust, Ungari!" esinedes, et on käivitunud iselaadne kannatamisvõistlus: Brüsseli poliitikud leiavad, et isegi kui meie kannatused on suuremad kui venelastel, siis on pärast võidukat ärakannatamist läinud kõik ikkagi asja ette.

„Ainult et eelnevalt nad seda meile ei lubanud – seda, et meil tuleb kannatada rohkem," meenutas Menczer.

Ta lisas, et sanktsioonipoliitika on toonud „Gazpromile" kõigi aegade suurima kasumi: tänavu esimesel poolaastal näiteks 41,5 miljardit dollarit ehk siis kaks korda enam kui oli „Gazpromi" mullune kasum.

„Nii et venelastele mitte lihtsalt et jäi raha alles, vaid nad said seda veel palju juurdegi. Euroopas on aga 15–20 protsendiline inflatsioon, energiahind on kasvanud varasemaga võrreldes viis, kuus, seitse korda," toonitas Menczer.

Tema hinnangul tasub sellises olukorras hästi järele mõelda, kas majandussanktsioonide-poliitika ikka on olnud tulemuslik või mitte.

Menczeri sõnul on Euroopast saanud käimasolevas nii-öelda narratiivivõidujooksus nüüdseks juba kaotaja ning mujal maailmas tegutsevad poliitikud on jõudnud seisukohale, et praeguste raskuste tekkes on süüdi ka sanktsioonipoliitika, paljude meelest koguni rohkem kui sõda ongi.

Menczer rahustas Ungari elanikke: riigi gaasivaru on piisav ning saabuv gaasikogus küllaldane. Ungari gaasihoidlates jätkub gaasi praeguse seisuga 89-ks talvepäevaks. Seda on küllalt, et katta talvel nii tööstus- kui tavatarbijate vajadused. 

Toimetas Tõnu Kalvet