Bence Tuzson Foto: frh-europe.org

Euroopa Liit võib laguneda, kui kipub liikmesriikidele oma tahet peale pressima, ütles 20. juulil Rumeenias Tusványosis toimunud suveülikooli-esinemises peatne Ungari justiitsminister Bence Tuzson. Tema sõnul on EL ära unustanud, et liikmesriikidel on õigus neile kahjulikke EL-i õigusakte mitte järgida, kui need on vastuolus liikmesriigi põhiseadusega.

Tuzson hoiatas: kui EL püüab seadusloome valdkonnas oma tahet liikmesriikidele peale suruda, siis võib see kaasa tuua EL-i lagunemise, kuna liikmesriigid siis lihtsalt enam ei järgiks EL-i seadusi, teatas samal päeval Ungari internetiväljaanne Mandiner.

Esineja juhtis tähelepanu asjaolule, et EL püüab vargsi seadusi muutes, õigusmõistete sisu hägustades, täpselt määratlemata õigusriiklike põhimõtete järgimist nõudes sundida oma tahet liikmesriikidele peale ning kehtestada kohtuvõtete abil EL-i õiguse ülimuslikkus liikmesriigi õiguse suhtes.

Tuzson meenutas, et EL-i õigus saab olla ülimuslik üksnes siis, kui see pole vastuolus liikmesriigi põhiseadusega. Seetõttu saab konstitutsioonikohus ülalkirjeldatud kahjulikule protsessile pidurit tõmmata, nentis Tuzsoni esinemist kajastades Ungari ingliskeelne internetiväljaanne Hungary Today.

Mõistete sisu hägustamist iseloomustab Tuzsoni sõnul kas või mõistega „pagulane" tehtu: kui algselt mõisteti selle all isikut, kes pageb tagakiusamist kartes oma kodumaalt esimesse turvalisse riiki, siis  pärast laiendati seda mõistet igale Euroopasse saabuvale majanduspõgenikule.  

Tuzsoni hinnangul tuleb EL-i mitmekesisus säilitada ja ühtki liikmesriiki ei tohi sundida järgima samu õiguslikke otsuseid, mis on tehtud mõnele teisel liikmesriigile, vaid tuleb otsida ühisosa.

„Selleks tuleb meil luua kõigile sobiv, üheselt mõistetav mõistekogum. Vastasel korral EL laguneb," hoiatas Ungari poliitik.

Praegu veel peaministri kantselei kantslerina töötav Tuzson asub justiitsministrina tööle augusti algul. Kuni 31. juulini on sel ametipostil Judit Varga. Too teatas tänavu 28. juunil oma tagasiastumisotsusest, põhjendades seda sooviga rahulikult valmistuda tuleval aastal toimuvateks Euroopa Parlamendi valimisteks. „Usun, et minust on õige anda justiitsministeeriumi juhtimine üle inimesele, kes saab sellele keskenduda sajaprotsendiliselt," ütles Varga toona päevalehele Magyar Nemzet antud usutluses.

Nii Tuzson kui ka Varga on Ungari valitsuserakonna Noorte Demokraatide Liit (ungarikeelne lühend „Fidesz") liikmed.

Toimetas Tõnu Kalvet