Poolehoidja Barack Obama kõne ajal "Tänu sulle" silti hoidmas. Foto: Mark Kauzlarich, Reuters/Scanpix

Vastavalt USA siseministeeriumi värskele ettepanekule tuleks teatud kategooriatesse kuuluvatelt USA külastajatelt nõuda viisavabadusprogrammi saabumise ja lahkumise andmetes informatsiooni sotsiaalmeedia kontode kohta, teatas kodanikevabaduste eest võitlev rühmitus Centre for Democracy and Technology (CDT).

Ankeedi tavaformaadis nõutakse praegu lihtsalt inimese nime, aadressi, karistatust, terviseseisundit ja külastuse pikkust. Ligipääs sotsiaalmeediale annaks valitsusele rohkem informatsiooni ning võiks tänu kultuurilistele ja keelelistele iseärasustele anda võimaluse erinevateks tõlgendusteks, kirjutab TruNews.

Näiteks võivad inimesed jätta endast valitsusele erineva mulje, kasutades meemi "Thanks Obama". Valitsusametnike tõlgendada jääks näiteks see, kas inimene on siiras või sarkastiline.

CDT kahtlustab, et ametnikud hakkavad tundma huvi selle vastu, mida inimesed loevad, millised on nende poliitilised eelistused, elukutsest tulenevad tegevused ja peamised viisid meelt lahutada.

Keskuse hinnangul võivad inimesed, tajudes neid riske, hakata oma kontosid kustutama, mis omakorda avaldaks mõju nende tööle ja suhetele.

Nagu kirjutas CDT, jagatakse külastusandmeid USA luureteenistustega ning neid võidakse kasutatada väljaspool viisavabadusprogrammi raame. Lõppkokkuvõttes võivad süütud inimesed sattuda õiguskaitseorganite või luureorganisatsioonide jälgimisprogrammidesse.

Kui keegi aga juba nimekirjas on, võib sarkastiline säuts "Thanks Obama" tõmmata talle kaela paksu pahanduse.