USA suursaadik Ungaris David Pressman. Foto: Scanpix

USA suursaadik Ungaris David Pressman tegi hiljuti järjekordse demarši Ungari peaministri Viktor Orbáni vastu, väites, et viimane on deklareerinud Ameerika Ühendriigid Ungari vaenlaseks. 

Ungari väljaande Magyar Nezmet'i väitel ütles Pressman, et märtsi alguses Orbáni poolt lendu lastud remark, mille kohaselt Ühendriigid on Ungari "vastaseks", on kahetsusväärne. 

Pressmani tähelepanekud tehti teatavaks Ungari vasakpoolsele ajalehele Népszava, millele tagati erakordne juurdepääs Pressmani tegemistele, kui suursaadik külastas Ungaris Szegedi linna. 

Pressman tegi diplomaadile mitteomaselt otsekohesed remargid informaalses vestluses, kuid Népszava väljaanne avaldas need USA suursaatkonna nõusolekul. 

Pressmani sõnul on "selline ameerikavastane retoorika liitlasriigi juhi suust ennekuulmatu". USA suursaadik noomis Ungarit, et see ei ole Venemaa vastastes sanktsioonides järginud piisava innukusega USA kehtestatud joont, millega praktiliselt kõik Euroopa riigid on kaasa läinud.

Samuti lisas Pressman, et Venemaa vastane meelsus on Ühendriikides "parteideülene" positsioon ning seega on valitseval Fideszi parteil tulutu loota Budapesti ja Washingtoni suhete paranemisele juhul, kui järgmistel presidendivalimistel peaks osutuma valituks vabariiklasest kandidaat. 

Toimetas Adrian Bachmann