Benjamin Netanyahu ja Joe Biden, 18.10. 2023 Foto: Scanpix

Lisaks Ungarile ei sobi Ameerika Ühendriikidele ka Iisraeli konservatiivne valitsus ja selle sõda islamistidega ning demokraatide kõige kõrgemad võimukandjad nõuavad Iisraelis erakorraliste valimiste korraldamist.

Ameerika Ühendriikide senati enamuse juht, demokraat Chuck Schumer esines 14. märtsil senati ees "äärmiselt ebaviisaka kõnega", milles nõudis põhjusel, et Iisrael ei kuula Ameerika Ühendriikide sõna, Iisraelis uute valimiste korraldamist ja peaminister Benjamin Netanyahu valitsuse maha hääletamist, vahendab Breitbart.

Schumeri sõnul "ei vasta Netanyahu koalitsioon peale 2023. aasta 7. oktoobrit Iisraeli vajadustele". "Maailm on sellest ajast [Hamasi terrorirünnakust] saadik muutunud – äärmuslikult – ja Iisraeli inimesed lämbuvad just nüüd [valitsuse] nägemuse käes, mis on kinni minevikus," lisas tippdemokraat.

2023. aasta 7. oktoobril korraldas Gaza maakitsusel araablasi valitsev Hamasi terrorirühmitus Iisraelis 1200 inimese elu nõudnud terrorirünnaku, peale mida otsustas juudiriik, et aeg on Iraani toetatud terroristlik organisatsioon araablaste asualadelt välja juurida. Kuna juute vaenavad vasakäärmuslased ja moslemid moodustavad Ameerika Ühendriikide demokraatide valijaskonnast olulise osa, siis otsustas demokraatlik partei tuua novembris toimuvate presidendivalimiste eel juutide huvid ohvriks vasak- ja islamiäärmuslaste huvidele. 

Schumer väitis kõnes, et Netanyahu on "kaotanud pea" ja "seab enda poliitilise ellujäämise ettepoole Iisraeli huvisid". Demokraat leiab, et Iisraeli peaminister hoiab ühte "paremäärmuslastest" rahandusministri Bezalel Smotrichi ja julgeolekuministri Itamar Ben-Gviriga.

Netanyahu juhitud koalitsioon sai võimule 2022. aasta novembris toimunud demokraatlike valimiste tulemusel ja sellel on Iisraeli parlamendis jõuline enamus. Iisrael on Lähis-Idas ainukene lääne tõekspidamiste mõistes demokraatlik, ilmalik ja inimõiguseid austav riik.

Schumeri pöördumisele avaldas 15. märtsil toetust lisaks Joe Biden.

Netanyahu valitsuse pooldajate hulk on peale USA poliitikute rünnakuid tõusuteel.

Ameerika Ühendriikide avalikkuses nimetatakse Schumeri avaldust "hullumeelseks", "jälestusväärseks" ja demokraatide juhtpoliitikuid hurjutas Iisraeli demokraatiasse sekkumise eest isegi opositsiooni juht Naftali Bennett.

Eestis toimus "kaporatuuri riigipööre", mille tulemusel langes konservatiivsuse poole kalduv "EKREIKE" valitsus, 2021. aasta alguses mõned nädalad peale demokraatide võimule asumist Ameerika Ühendriikides.

Toimetas Karol Kallas