Foto: Scanpix

Alates järgmisest aastast pole Ameerika Ühendriikide naistel viljastumist ära hoidvate tablettide ostmiseks vaja arsti välja kirjutatud retsepti ja nad saavad neid osta suvalisest ravimeid müüvast poest.

USA toidu- ja ravimiamet (FDA) kiitis 13. juulil heaks hormonaalse sünnikontrolli tableti Opill käsimüügi, mida saab osta alates 2024. aasta algusest. Maailmas on väidetavalt sadakond riiki, kus rasestumisvastaseid tablette saab osta ilma arsti ettekirjutuseta, vahendab Breitbart.

Naiste tervisega tegelevad erialaühendused on FDA otsuse "suurepärasena" heaks kiitnud. Avaldatakse lootust, et kuna ülemkohus tühistas üleriigilise sündimata laste tapmise "õiguse", siis nimetatud tabletid aitavad vältida soovimatuid rasedusi. Väidetavalt on pooled Ameerika Ühendriikides toimuvatest rasestumistest soovimatud.

Hetkel pole veel teada, kui palju Opill maksab. 

Opilli tootja Perrigo Company asepresidendi Frédérique Welgryni sõnul hakkavad mõned naised saama tablette tasuta.

Opill sai retseptiainena heakskiidu viiskümmend aastat tagasi ja juhiste kohase tarbimise korral on selle tõhusus 93 protsenti.

Tablett on ohtlik rinnvähki põdevatele või põdenud naistele, kuid FDA sõnul teavad need naised niigi, et hormoontablettidest tuleb eemale hoida.

Ametnike sõnul ületavad tableti kasud võimalikud riskid ja sellel on tõenäoliselt "tohutult positiivne mõju rahvatervisele".

Eestis tuleb rasestumisvastaste tablettide ostmiseks küsida arsti käest retsept. Sündimata laste tapmise tablette müüakse käsimüügis.

Toimetas Karol Kallas