Naistel, kes kasutavad hormonaalseid kontratseptiive, diagnoositakse suurema tõenäosusega kliiniline depressioon ning nad hakkavad sagedamini kasutama antidepressante, kinnitab uus uuring.

Uurides enam kui miljoni naise andmeid ajavahemikust 1995–2013, tuvastasid uuringu läbiviijad, et teatud tüüpi kontratseptiivide kasutamine kahekordistas depressioonitaset ning teismeliste tütarlaste puhul kolmekordistas antidepressantide kasutuselevõtmise tõenäosust.

"Peame mõistma, et positiivsete aspektide kõrval on sünteetilistel hormoonidel ka kõrvaltoimed ja kõrgendatud depressioonirisk on üks neist toimetest," ütles uurimuse kaasautor, Kopenhageni Ülikooli sünnitusabi- ja naistearst dr Øjvind Lidegaard.

Uuring kinnitas, et üksnes progestiini sisaldavaid antibeebipille kasutavate teismeliste seas on antidepressantide kasutamine kaks korda levinum kui noorte naiste seas, kes ei tarvita kontratseptiive.

Neil noortel naistel, kes kasutavad mitte suu kaudu manustatavaid pikatoimelisi peatatava toimega kontratseptiive, nagu hormonaalne plaaster või vaginaalrõngas, on kolmekorne risk hakata kasutama ka antidepressante.

Hormonaalne plaaster ja levonorgesteeli-põhised tupesisesed vahendid (nagu Bayeri toodetud Mirena) osutusid kõige tõsisema depressiooniriskiga vahenditeks, põhjustades mõlemad teismelistel tüdrukutel enam kui 300 protsenti suurema tõenäosuse hakata kasutama meeleolu mõjutavaid medikamente, et depressiooni kontrolli all hoida.

Kõige tõenäolisemalt hakkavad naised antidepressante kasutama kuus kuud pärast hormonaalsete kontratseptiivide kasutusele võtmist, tuvastas uuring.

"See on lihtsalt veel üks kinnitus nende negatiivsete tagajärgede kohta, mis kaasnevad medikamentide regulaarse manustamisega täiesti tervetele, viljakatele naistele, justkui nad oleks haiged," ütles dr Joseph Meany organisatsioonist Human Life International.

Depressioon on üks paljudest negatiivsetest kõrvaltoimetest, mida hormonaalseid kontratseptiive kasutavad naised sageli kogevad. 2005. aastal klassifitseeris Maailma Tervishoiuorganisatsioon östrogeeni ja progestiini põhise antibeebipilli esimese astme kantserogeenina, mille kasutamise tagajärjel kasvab nii rinnavähi, emakavähi kui ka maksavähi esinemise tõenäosus ning samuti tõuseb glaukoomi ja trombi tekkimise oht.

Loe lähemalt portaalist LifeSiteNews.com.