Juuniküüditamise 80. aastapäeval räägib Marju Toom saates "Välgatused" oma pere küüditamise loo. Teda usutleb Indrek Petersoo.

Kas Eesti rahva hinge küüditamisest jäänud arm kasvab kunagi kinni? "Ma arvan, et ei kasva ega peagi kasvama. Seda tuleb mäletada, sest need on niisugused asjad, mis aeg-ajalt kipuvad korduma. Inimesed peavad selleks valmis olema, nii hingelt, mõttelt kui võimult, et nad suudaksid sellele vastu astuda," ütles Toom.

Kas võime öelda, et küüditamine oli genotsiid Eesti rahva kallal? "Jah, võime öelda küll, aga mina lisaksin siia ette veel ühe sõna: radiatsioonigenotsiid. Beria teadis väga hästi kuhu ta inimesi küüditab mitte ainult Eestist, vaid ka Lätist, Leedust, Moldaaviast ja Ukrainast. Ta teadis, et paneb nad elama lähedale kohale, mille nimi on Semipalatinski toomapolügon. Juba enne sõda kuulutati Nõukogude Liidus umbes viisteist rahvust kuritegelikuks ja kui Eesti, Läti ja Leedu 1940. aastal juurde liitusid, siis liideti ka need sama nimetuse juurde. Kuritegelikku rahvast tuli ju hävitada ning milleks kasutada mingisugust varustust kui võis nad lihtsalt viia polügoni kõrvale ja lasta inimestel lihtsalt ära surra," selgitas Toom.

Saatesari "Välgatused" keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!