"Luikede järv" Venemaa Kuningliku Balletitrupi esituses, Chengdu, Hiina RV, 24.12.2008 Foto: BigStockPhoto

Venemaa klassikaline muusika hakkab tasapisi Euroopa lavadele tagasi jõudma. Nii Euroopa Liit kui Ukraina on pahased.

Venemaa klassikaline muusika ja ballett on Euroopa lavadel teinud ilma läbi 20. sajandi ja nii kirglikud dirigendid kui säravad sopranid on esindanud Venemaa kultuurisaadikute rolli. Peale Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu langemist (NSVL) jätkasid riigi balletid ja ooperid Euroopas tuuritamist. See jätkus ka peale Krimmi vallutamist 2014. aastal, vahendab Politico.

Kui Venemaa tungis 2022. aastal Ukrainale kallale, sai kõik äkilise lõpu. Ooperimajad lõpetasid "Pähklipureja" ja "Luikede järve" laadis oluliste teoste esitamise. Lisaks katkestati sidemed muusikute ja tantsijatega, kes olid mingil viisil avalikult seotud Putiniga. See kõik oli osa laiemast Euroopa kultuuri venemaastumisest vabastamisest. Mida kõike tehti Ukraina toetuseks.

Kolm aastat hiljem on Venemaa kõrgkunsti suurimad tähed pöördumas tagasi Euroopa lavadele, mida peetakse Moskva "pehme jõu" võiduks.

Selle peale nii Euroopa Liit kui Ukraina kutsuvad Euroopa ooperimaju "hoidma rinnet" Moskva vastu.

Ukraina kultuuriminister Mõkola Totšõtskõi soovib, et Euroopa kultuurimaailm peaks enne "kaks korda mõtlema" ja peab Venemaa kultuuri taaslõimimist "väga riskantseks.

"Kui [teie] riigis esinevad Venemaa artistid, siis on automaatselt tegemist tahtliku väärteabega ja mingit laadi rünnaku ettevalmistamisega. Meie endi kogemus on selline," jätkas ta.

Euroopa Komisjoni Malta päritolu kultuurivolinik Glenn Micallef arvab samal viisil: "Euroopa lavad ei peaks andma ühtegi võimalust neile, kes toetavad sõda Ukraina vastu."

Ühele Venemaa tuntumale osseedist dirigendile Valeri Gergijevile on peale 2022. aastat üles öeldud lepingud teiste hulgas nii Milano, Viini, Rotterdami ja Müncheni ooperimajadega. 

Samas järgmisel aastal on Gergijev oodatud koos Mariinski orkestriga esinema Barcelonasse, kus ta annab Ibercámera kontsertide seerias mitu kontserti. Nimetatud kontserdisarja üheks rahastajaks on EL-i taasterahastu NextGenerationEU.

Euroopa Komisjonile see ei meeldi ja ametnike sõnul on Hispaania valitsusega alustatud läbirääkimisi teemal, et EL-i raha ei kasutataks Putini-meelsete dirigendi ja orkestri kontsertide rahastamiseks.

Leedu kultuuriminister Simonas Kairys peab Venemaa kultuuri välistamist "vaimseks karantiiniks".

Tuntud Venemaa ja Austria topeltkodakondsusega ooperilaulja Anna Netrebko esines tänavu aprillis  Ameerika Ühendriikide Florida osariigi Palm Beachi ooperis. Londoni Kuninglikus ooperis on tal septembris kavas Puccini "Tosca" ja tema kavas on järgmiste 18 kuu jooksul hulgaliselt esinemisi üle Euroopa.

Vaatamata Ukraina saatkonna ametlikule protestile müüdi Netrebko aprillis toimunud kontsert Bratislavas välja.

Ukraina dirigent Jevgeni Lavrentšuki sõnul on Venemaa sõjamasinal ja selle kultuuril väga otsene seos.

Toimetas Karol Kallas