Guy Verhofstadt (paremal) on pälvinud europarlamenti väisava Emmanuel Macroni käepigistuse. Foto: Scanpix

Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) liider Guy Verhofstadt tahab ühendada jõud Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni liikumisega La République en Marche!, et käsikäes võita Euroopa Parlamendi valimised ning blokeerida Euroopa Liitu ohustav "populistlik" ülestõus.  

En Marche'i esimees on Verhofstadti pakkumise siiski tagasi lükanud ning nentinud, et ühisosa pole nii suur, nagu kinnitab kosilane.

Järgmise aasta mais toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste lähenedes võib Brüsselis täheldada teatud rahutust, kuna rahvuslikult meelestatud erakonnad on üha populaarsemad nii Rootsis, Itaalias kui Saksamaal, samal ajal kui Kesk-Euroopa migratsioonivastane kants oma positsioone kindlustab.

Kõnealuses kontekstis kinnitas Verhofstadt Prantsuse meediale, et tema partei jagab Macroni liikumisega sedasama nägemust, vahendab Daily Express.

Ta ütles: "See saab olema midagi uut – üks liikumine. Üks euroopameelne alternatiiv rahvuslastele. Mõlemad parteid teevad kampaaniat koos, kuid säilitavad oma identiteedid.

Eesmärk on luua otsustav rühmitus tulevases parlamendis, mis oleks tööriist rahvusliku tõusulaine tõkestamiseks."

ALDE on Euroopa Parlamendis suuruselt neljas fraktsioon 68 liikmega, keda kokku on organis 751.

Viidates tema jaoks pahaendelisele kohtumisele kohtumisele Ungari peaministri Viktor Orbáni ja Itaalia siseministri Matteo Salvini vahel, teatas Verhofstadt, et "aastal 2019 ees seisev võitlus saab olema võitlus natsionalistlike populistide ja euroopameelse alternatiivi vahel."

Nagu teatas pakkumise peale En Marche'i tegevjuht Christophe Castaner, ei jaga tema erakond samu "aluspõhimõtteid" ega ole valmis sellist liikumist toetama.

Küll aga toonitas Castaner, et kaks rühmitust "teevad koostööd" ning et En Marche! on Verhofstadti toetuse üle tänulik.

Sel suvel tuuritas Castaner Euroopas ja otsis maikuisteks valimisteks liitlasi. Verhofstadtiga kohtus ta läinud teisipäeval.

Macron ise on positsioneerinud end Euroopa "paremäärmuslike" rahvuslaste ehk Orbáni ja Salvini põhivastasena.

Eelmisel neljapäeval kutsus prantslane Euroopa Rahvaparteid (EPP) teritama oma fookust. Macron manitses neid, et sama lipu all ei tohiks EPP ridades marssida eurofiilist Saksa kantsler Angela Merkel ja isepäine ungarlane Orbán.

Macron: marss lahingusse "okastraadi ja leepraga" Kesk-Euroopas!