Luigi Di Maio kujutise taustal on haaranud klaasi külma vett Matteo Salvini. Foto: Scanpix

Itaalia asepeaminister ja Viie Tähe Liikumise liider Luigi Di Maio on ähvardanud väljuda koalitsioonist teise asepeaministri Matteo Salvini partei Liigaga, kui valitsus ei leia raha valimislubaduste täitmiseks.

"Kui me ei leia ressursse, et teha mida me lubasime teha, siis on parem ära koju minna – mis mõtet on vireleda," ütles Di Maio.

Kuna Itaalial lasuvad Brüsseli poolt euroalale kehtestatud eelarvereeglid, on Tähed ja Liiga raskustes ressursside leidmisega oma kolme peamise tõotuse rahastamiseks milleks olid maksude kärpimine, pensioniea langetamine ja nn kodanikupalk vaestele, vahendab ZeroHedge.

Di Maio märkused asetavad surve alla Itaalia parteitu tehnokraadist rahandusministri Giovanni Tria, kes seisab vastu soovidele suurendada eelarvepuudujääki kartuses kasvatada finantskriisi riski.

"Kui meil on vaja natuke defitsiiti parandamaks itaallaste elukvaliteeti, siis peaksime mäletama, et prioriteet on parandada itaallaste elu, mitte rahustada turgusid," teatas Di Maio.

Samal ajal on finantsturgudel hakanud süttima hoiatavad tulukesed, kuna investoritele teeb muret väljavaade, et Itaalia kukub uljalt kulutama.

Teatavasti on Itaalia riigivõlg juba niigi väga suur.

27. septembriks peab Itaalia panema paika tuleva aasta võla- ja puudujäägi eesmärgid, 15. oktoobriks tuleb valitsusel aga esitada Euroopa Komisjonile detailsed eelarveplaanid aastaks 2019.

Soome kodanikupalga eksperiment kukkus läbi