Viktor Orbán. Foto: Scanpix

Hiljuti Šveitsi väljaandele Weltwoche antud sõnavõtus tõdes Ungari peaminister Viktor Orbán, et Euroopa on tänaseks minetanud nii oma iseseisvuse, visiooni kui ka visionäärid. 

Orbáni sõnul on Euroopa muutunud võimetuks määratlema oma huve ning ei oma sellest tulenevalt enam võimet ka nende kohaselt käituda. 

"Valus on vaadata, kuhu Euroopa on  tänaseks jõudnud," sõnas Orbán, kelle hinnangul oleks Euroopa valitsejatel võime kontinendi kurssi suunata, ent kes on selle asemel kapituleerunud välisjõududele, kes dikteerivad nüüd maailmajao kurssi vastavalt oma volile ja huvidele. 

"Selle kõige tulemusena ei ole Euroopa enam ise enda tüürimeheks, mistõttu Euroopa majanduslik kaal on pidevas languses, muutes Euroopa Liidu impotentseks oma laienemist haldama" resümeeris Orbán Euroopa hetkeseisu. 

Orbáni sõnul võttis kahe Maailmasõja järgne Euroopa selgesti kursi, mis eristus anglosaksi süsteemist, säilitades sedasi unikaalselt euroopaliku kristlik-demokraatliku mudeli, mis aitas säilitada mitte üksnes kontinendi majanduslikku võimsust, vaid ka kristlikku identiteeti. 

Ungari riigipea jätkas oma mõttekäiku: "See oli aeg, mil Euroopa liidrid seisid endiselt Euroopa huvide eest, kuid see kõik sai 1990-ndatel õõnestatud liberaal-progressivistlike jõudude poolt, kes kaaperdasid kogu võimutäiuse, asudes seejärel innukalt seda mudelit peale suruma ka riikidesse, mis jäid väljapoole Läänemaailma piire. Tänaseks olemegi jõudnud punkti, kus Euroopas ei valitse mitte poliitikud, vaid bürokraadid." 

Orbáni sõnul kaitseb Ungari tugevate piiride poliitika sedasi mitte üksnes madjareid, vaid kõiki Schengeni ruumi kuuluvaid riike, kaasaarvatud Saksamaad.

Muuhulgas kutsus Ungari riigipea Euroopat üles aitama arengumaid, selle asemel et importida nendest massiliselt immigrante. 

Toimetas Adrian Bachmann