Yana Toom viib pronkssõduri juurde lilli. Foto: Scanpix

Keskerakonda kuuluv poliitik Yana Toom, kes on oma erakonna esinumber peatselt toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel, avaldas 9. mail ehk „natsismi üle saavutatud võidu" päeval toetust Euroopa rahvusülese riigi loomisele.

Euroopa Parlamendi liige Toom usub, et Prantsusmaa toonase välisministri Robert Schumani deklaratsioon 9. maist 1950, milles esitati üleskutse luua Euroopas riikideülene ühendus, oli inspireeritud Nõukogude traditsioonis natsismi üle saavutatud võidu päevast, mis järgneb Euroopa traditsiooni võidupühale.

„Jah, mõned natsid ja isegi natsiparteid jäävad alles, nähtavasti alatiseks. Ent kui me tahame, nagu ütles Schuman, teha lõpu rahvuste ja natsionalismide lõpututele kokkupõrgetele, on väljapääs vaid üks: tuleb üles ehitada ühtne Euroopa rahvusülene riik," kirjutab Yana Toom Eesti Päevalehes ilmunud artiklis.

„Nagu Euroopa ajaloolised kogemused näitavad, oli Schumanil õigus: siiani ei ole Euroopa Liitu suutnud kõigutada ei majanduskriisid ega mõningate liikmesriikide (ei hakka siin näpuga näitama) kiindumus rahvusriigi vananenud kontseptsiooni," lisab Toom.

Keskerakond kuulub Euroopa Parlamendis liberaalsesse ALDE fraktsiooni, mille juht ja üks „Euroopa manifesti" autoritest Guy Verhofstadt on tulihingeline euroföderalist.

Kõnealuses manifestis kutsub Verhofstadt koos kaasautor Daniel Cohn-Benditiga Euroopat üles vabastama end natsionalismi hullusärgist ning võitlema natsionalistide, konservatiivide ja populistidega. „Rahvus on see, mis meid eraldab. Euroopa aga on see, mis meid ühendab," deklareeritakse manifestis.

Keskerakonna kandidaatide hulka Euroopa Parlamendi valimistel kuulub ka Reformierakonnast lahkunud euroskeptik Igor Gräzin, kes seisab rahvusriikide Euroopa eest.

Uuringufirma Norstat poolt aprillis ja mai algul korraldatud küsitluse kohaselt pääseksid Euroopa Parlamenti nii Yana Toom kui Igor Gräzin.

Koostas: Veiko Vihuri