Ajaloolane Jaak Valge pidamas ettekannet konverentsil "Kas Eesti on demokraatiaks valmis?" Foto: SAPTK

26. jaanuaril täitus valitsuse saja päeva plaani järgne tähtaeg rahvaalgatuse kehtestamise ja rahvahääletuse laiendamise ettepanekute tegemiseks, kuid esialgu valitsus seda arutanud ei ole. Otsedemokraatiat edendav sihtasutus Terve Rahvas on omalt poolt koostanud asjakohase eelnõu ja leiab, et on aeg selle küsimusega edasi liikuda.

"Oleme välja töötanud eelnõu rahvaalgatuse seadustamiseks ja põhiseaduses vastavate muudatuste tegemiseks. Valitsus on oma saja päeva plaanis lubanud neid küsimusi analüüsida ja nüüd oleks õige aeg ka oma ettepanekuga välja tulla," ütles sihtasutuse Terve Rahvas nõukogu esimees Jaak Valge.

Valge sõnul võimaldab välja töötatud eelnõu rahval algatada seaduseelnõude või riigielu küsimuste rahvahääletusi. Eelnõus on tema kinnitusel kaitstud olulisi väärtusi ja vähemuste õigusi künnistega, mis on piisavalt kõrged, et muutusi ei saaks teha mõne juhusliku hääletamisega või teatud protestihäälte hulgaga, ent mitte nii kõrged, et muutuste ettevõtmine oleks võimatu.

"Seaduse puhul loetakse rahvaalgatuse korras esitatud eelnõu heakskiidetuks, kui selle poolt hääletanute ülekaal on vähemalt 5% hääletamisel osalenutest. Põhiseaduse muutmise otsus tehakse aga rahvahääletusest osavõtnute vähemalt üheneljandikulise poolthäälte enamusega, kusjuures nõutav on ka poolthäälte enamus vähemalt kaheksas maakonnas," selgitas Jaak Valge.

Eelnõu kohaselt on võimalik panna seaduseelnõusid või muu riigielu küsimusi rahvahääletusele, kui selleks on olemas kahekümne viie tuhande kodaniku toetus ja põhiseaduse muutmiseks neljakümne tuhande kodaniku toetus.

Lähemalt saab SA Terve Rahvas eelnõuga tutvuda sihtasutuse kodulehel.