Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr käesoleva aasta 7. märtsis rõõmsalt ja rahulolevalt Brüsselis lauas istumas ja koosoleku algust ootamas. Ilmselt on pakutavate banaanide kõverus talle vastuvõetav. Foto: Scanpix

Euroopa ombudsmani hinnangul ignoreeris Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker korrakohast protseduuri, omistades oma lähimale abilisele kiirkorras ühe Brüsseli soojematest kohtadest, kirjutab Daily Express.

Mäletatavasti edutas Juncker käesoleva aasta veebruaris kõigepealt Euroopa Komisjoni peasekretäri esimeseks asetäitjaks ning mõni minut hiljem juba peasekretäriks oma personalijuhi Martin Selmayri (47).

Kriitika vallandudes hoiatas Juncker, et ei taha Selmayri uuelt postilt lahtikangutamisest kuuldagi ning ähvardas, et "kui tema läheb, lähen ka mina" minema.

Võibolla on Selmayr Postimehe andmetel Brüsselist "liiga tihti koju [Luksemburgi] kippuva" Junckeri jaoks komisjonis asendamatu.

Nagu kirjutas ombudsman Emily O'Reilly, on Juncker "sobimatult ja kohatult hägustanud piiri administratiivse sõltumatuse ja poliitilise läheduse vahel."

Juncker "ei järginud" kehtivate reeglite teksti ega vaimu," väidab ombudsman.

Junckeri juhitud Euroopa Komisjon "astus samme jätmaks muljet, nagu olnuks" Selmayri "ametisse nimetamise protsess normaalne."

Nad "tekitasid kunstlikult pakilise vajaduse tunde" antud ametiposti täitmiseks Selmayriga, et "vältida teate avaldamist vakantsusest."

Niiviisi toimides "riskisid nad [võimalusega] seada ohtu Euroopa Liidu poolt suurte pingutuste hinnaga saavutatud kõrgete administratiivsete standardite maine ning, sellest tulenevalt, avalikkuse usaldus."

Selmayr jääb ombudsmani otsusest hoolimata oma postile.

Euroopa Komisjoni peasekretär on sisuliselt ELi kõige kõrgem ametnik, kes juhib organi ligikaudu 33 000 ametnikku, kirjutab ERR.ee ja lisab, et tulenevalt edutamisest jääb Selmayr komisjonis olulisse rolli ka pärast Junckeri ametiaja lõppu 2019. aastal.

Juncker sai europarlamendis nepotismi eest vastu näppe