Siouxi suguharu vaimutants. Ajalooline värviliseks muudetud joonistus Allikas: mysticsciences.com

Ameerika Ühendriikide tervise- ja sotsiaalministeeriumi avalikuks saanud dokument osutab, et mitmed teadusasutused peavad peatselt teadusliku meetodi kõrval hakkama kasutama "põlisrahvaste teadmisi".

Ameerika Ühendriikide toiduainete ja ravimiameti (FDA) ning haiguste kontrolli ja tõrje keskuse (CDC) dokument osutab, et nimetatud terviseametid võivad peatselt võtta teadustegevuses kasutusele "põlisrahvaste teadmised", vahendab Washington Free Beacon.

Dokument puudutab USA tervise- ja sotsiaalministeeriumi teadustegevuse juhiste (scientific integrity guidelines) muudatusettepanekut. Tervise- ja sotsiaalministeeriumi haldusalasse kuuluvad nii CDC, FDA kui rahvuslikud terviseinstituudid (NIH). Kui ettepanek käiku läheb, siis ametite töötajad peavad andmeanalüüsis võtma kasutusele "mitmekesised tõestusmaterjalide vormid, nagu näiteks põlisrahvaste teadmised".  

Väljend "põlisrahvaste teadmised" eeldab, et pärismaalastel on olemas mingi peidetud tarkus, kuidas "kõik" töötab. Üldjuhul on lääne teadusmaailm seni sellised väited ebateadusena tagasi lükanud. Juhiste muudatusettepanek osutab "mittetraditsioonilise teaduse lahendustele", mille hulgas on näiteks "kodanikuteadus, kogukonda kaasav teadustöö, osalusteadus ja inimhulkade ärakasutamine". Kui sellised teadusmeetodid kasutusele võetakse, suurendab see ministeeriumi ja selle haldusala toetust "õiglusele, õigusele ning usaldusele", osutatakse dokumendis.

"Terviklik jõuline teaduskultuur (strong culture of scientific integrity) algab turvalise, õiglase ja kaasava töökeskkonna tagamisega," kirjutatakse dokumendis. "Mitmekesisuse, õigluse, kaasamise ja ligipääsetavuse teemad on oluline osa kogu teadusprotsessist."

Juhiste muudatusettepanek peaks lõpliku vormi saama käesoleval aastal. Ministeeriumi kõneisik keeldus teema kommenteerimisest.

Demokraatide valitsuse "põlisrahvaste teadmiste" kehtestamine sai alguse 2022. aastal, kui Valge Maja teadus- ja tehnoloogiapoliitikate kontor saatis laiali märgukirja, mis andis rohkem kui kahele tosinale föderaalametile käsu võtta "teadustegevuses, poliitikakujundamises ja otsustusprotsessis" kasutusele rahvatarkused.

Antud märgukirjas nõutakse, et föderaalametnikud suhtleksid poliitikate kujundamise juures "vaimsete juhtidega" ja heidaksid kõrvale "teadusliku meetodi dogma". Föderaalametid on tänaseks pidanud maha kümneid koosolekuid, mille teemaks on olnud "põlisrahvaste teadmiste" nõunike kaasamine. Taolised nõunikud on ametnikele muuhulgas selgitanud, et aeg on tsükliline ja föderaalvalitsus peaks hõimude vanematele nende "põlisrahvaste teadmiste" eest raha maksma.

Kui ametisse astus tänane demokraadist president, siis tegi ta Valge Maja teadus- ja tehnoloogiakontorist kõrgema positsiooniga presidendile nõu andva kabineti, millega sooviti näidata, et demokraadid "järgivad teadust". 

Ühel Valge Maja ametnikul, kes on "põlisrahvaste teadmiste" muudatusettepaneku taga, keelati Ameerika Ühendriikide teaduste akadeemia kaudu viieks aastaks igasuguste teadusartiklite avaldamine, kuna tema puhul tuli avalikuks hulgaliselt eetilisi rikkumisi.

Toimetas Karol Kallas