Hunter ja Joe Biden 2009. aastal Foto: Scanpix

Esmaspäeval 31. juulil andis USA kongressi järelvalvekomisjoni ees tunnistusi Hunter Bideni endine sõber ja äripartner Devon Archer, kes kinnitas, et Joe Biden osales teadlikult poja Hunter Bideni korruptiivses äritegevuses.

Ameerika Ühendriikide kongressi järelvalve ja vastutuse komisjon (United States House Committee on Oversight and Accountability) avaldas Archeri tunnistuse olulisemad paljastused sotsiaalmeedias.

Devon Archer enne kongressi järelvalvekomisjoni ees tunnistuste andmist, 31.07.2023 Foto: Scanpix

Archeri tunnistuse olulisemad punktid järgmised:

  • Devon Archer tunnistas, et Burisma jaoks oli Hunter Bideni puhul väärtuslik, põhjus miks ta energiaettevõtte juhatuses koha sai, üks temaga seotud "kaubamärk". Archer kinnitas, et "kaubamärgiks" oli Joe Biden.
  • Archer tunnistas, et "Burisma oleks pidanud äritegevuse lõpetama, kui nad ei oleks saanud "kaubamärki" enda külge kinnitada. Tema hinnangul tagas Hunter Bideni kuulumine nõukogusse ja Bidenite kaubamärk Burismale pikaealisuse. Inimesed, kes oleksid soovinud ennast segada Burisma asjadesse, oleks Bideni kaubamärgi tõttu sellele alla jäänud.
  • 2015. aasta detsembris survestasid Burisma omanik Mõkola Zlotševski ja üks ettevõtte juht Vadim Požarski järjekindlalt Hunter Bidenit, et see paluks Ühendriikide pealinnast abi, kuna Ukraina toonane peaprokurör Viktor Šokin uuris Burisma korruptsiooni. Hunter Biden "helistas Washington DCsse", et teemat arutada. Vestluses osalesid peale Hunter Bideni nii Zlotševski kui Požarski. Selline käitumine tekitab küsimusi, kuna Hunter Biden võis sedasi rikkuda välisagendina registreerimise seadust (Foreign Agents Registration Act; FARA).
  • Archer tunnistas, et Hunter Biden, pidades telefonivestlusi oma isa Joe Bideniga, pani oma äripartnerite juuresolekul kõne valjuhääldi peale rohkem kui 20 korral. Archeri sõnul tegi Hunter Biden nii põhjusel, et müüa "kaubamärki". Üks selline kõne leidis aset Pariisis toimunud lõunasöögi ajal, kus osales Prantsusmaa energiaettevõtte esindaja ja üks Hiina RVs, milles osales BHRi [kommunistide investeerimisettevõte] tegevjuht Jonathan Li.
  • Archer tunnistas, et Barack Obama asepresident Joe Biden käis Jonathan Liga Pekingis kohvi joomas. Asepresident Joe Biden kirjutas Li tütrele isegi USA ülikooli astumise tarbeks soovituskirja.
  • Archer kinnitas, et Hunter Biden rääkis Joe Bidenist kui "minu mehest".
  • 2014. aasta kevadel käis asepresident Joe Biden koos oma poja Hunter Bideniga ärilõunal Washington DC restoranis Café Milano. Ärilõunal osales Moskva endise linnapea lesk, oligarh Elena Baturina. Märkimisväärne on asjaolu, et Baturina nime ei leia nimekirjast, kellele Ameerika Ühendriigid on määranud sanktsioonid.

Joe Biden tunnistab avalikult, et ta sundis Ukraina presidenti Petro Porošekonkot vallandama peaprokurör Šokini, kes uuris Burisma rahapesu ja korruptsiooni.

Archer on Bidenite klanni poolt maha jäetud ja ta mõisteti väärtpaberite pettuse eest 2022. aasta veebruaris aastaks ja üheks päevaks vangi. Karistus on tal siiani kandmata. USA demokraatide juhitud justiitsministeerium pöördus kohtu poole sooviga, et Archer enne järelvalvekomisjoni kuulamist kiirkorras vangi pandaks ja nii ei saaks Bidenite vastu tunnistada, kuid kohtunik ei olnud sellega nõus.

Toimetas Karol Kallas