Bill Gates. Foto: Scanpix

Tarkvarahiiu Microsoft multimiljardärist asutaja Bill Gates, kes on viimastel aastatel pühendanud oma tähelepanu ja miljardid sotsiaalse inseneeria, farmakoloogia ja kliimamodifikatsiooni projektide finantseerimiseks, võttis hiljuti sõna Aafrika kontinendi rahvaste saatuse kujundamise teemal. 

Ennast filantroobiks tituleeriva miljardäri sõnul on Musta Mandri elanike peamiseks hädaks kliimamuutused ning probleemidele pakub lahendust (Gatesi poolt finantseeritud kontsernide poolt toodetud) geneetiliselt manipuleeritud viljakultuuride kasutuselevõtt. 

Kõneldes hiljuti Keenia pealinnas Nairobis aset leidnud Aafrika kliimamuutuste konverentsil väitis Gates, et ta on viimased aastakümned oma elust kulutanud selleks, et võidelda haiguste ja vaesuse likvideerimise nimel. "Külastades Aafrikat nägin ma kuidas kliimamuutused mõjutavad põllumajanduslikku tootmist," nentis Gates, lisades, et "kuna Aafrika asub ekvatoriaaltsoonis, siis on selle poolt kantavad kliimamuutustest tulenevad kahjud suuremad kui mitmetes teistes regioonides". 

Gates jätkas oma sõnavõttu, jutustades loo sellest, kuidas ta väisas hiljuti Ida-Keenias elavat Mary nimelist farmerit, kes oli vaimustuses sellest, millisel määral geenimuundatud viljakultuurid ning Gatesi instituutide poolt jagatud nõuanded on aidanud teda oma põllumajanduslikku tegevust viljeleda. 

"Mary oli ostnud (geenimuundatud) põuakindlaid viljakultuure ja eriliselt aretatud kanu, mis aitasid tal kuumalainetega kohaneda," kiitis Gates oma fondide ja instituutide tööd. 

Ent hiljuti News Addicts veebilehel ajakirjanik Hunter Fieldingi poolt avaldatud artikkel seadis küsimuse alla, kas Gatesi poolt kirjeldatud episood Mary-nimelise farmeriga üldse aset leidis. Selline episood ei kajastunud kuidagi Gatesi poolt presenteeritud materjalides oma visiidist Keeniasse ning puuduvad igasugused andmed sellest, et IT-miljardär Mary nimelise farmeriga kohtus või et viimane üldse reaalse persoonina eksisteerib. 

Aafrika toidu suveräänsuse allianss AFSA (Alliance for Food Sovereignty in Africa) on organisatsioon, mis on pühendunud Musta Mandri põllumajandusliku iseseisvuse saavutamisele, olles ühtlasi üks peamisi vastuseisjaid Bill ja Melinda Gates'i Fondide võrgustiku tegevusele Aafrikas. 

2022. aastal kirjutas AFSA avaliku kirja Gates'ile, lükates ümber terve hulga ebatäpseid ja lihtsustatud väiteid Aafrika põllumajanduslikest probleemidest, mida Gatesi fondid olid USA mõjuvõimsaimate väljaannete The New York Times ja Associated Press veergudel publitseerinud, ilmsesti moonutades asjaolusid viisil, mis teenisid Gates'i geenimuundatud viljakultuure tootvate kontsernide huve. 

Gatesi väitel on "maagilised" geenimuundatud viljakultuurid võtmetähtsusega tehnoloogiaks, mille abil seljatada kliimamuutustega kaasvanad hädad aga ka probleemid, mis tulenevad pestitsiidide liigkasutamisest . 

Gatesi geneetilise manipulatsiooni instituutide ning Aafrika toidu suveräänsuse alliansi vahelise konflikti tallermaaks on peamiselt Musta Mandri väikepõldnikud, kelle valduses on alla ühe hektari põllumajanduslikku maad ning kes moodustavad 60% madala sissetuleku tasemega Aafrika riikide rahvastikust. 

Toimetas Adrian Bachmann