Alexander Stubbi silmades on süttinud Euroopa Komisjoni presidendiks pürgimise leek. Foto: Scanpix

Nagu teatas oma veebilehel endine Soome peaminister Alexander Stubb, asub ta “liblikatega” kõhus kandideerima järgmiseks Euroopa Komisjoni presidendiks.

Stubb kavatseb Euroopa Rahvapartei (EPP) esinumbriks saades ja valituks-määratuks osutudes muuhulgas seista inimõiguste, sealhulgas vähemuste lahtrisse liigituvate isikute õiguste eest.

Ta hoiatab, et need ja teised “euroopalikud väärtused” on rünnaku all nii Euroopa Liidu seest kui väljastpoolt ning “aeg on astuda vastu.”

Stubb lubab mitte õhutada hirmu ja vihkamist ning väidab end olevat võimelise leidma “pragmaatiliselt” lähenedes “konstruktiivsed” lahendused meie ühistele probleemidele nagu migratsioon ja kliimamuutus.

Paremtsentristliku EPP ridades kandideeeriv Stubb on nentinud, et paikneb oma erakonna spektri “vasaktsentristlikul” tiival. Ilmselt seetõttu on tema esilekerkimist juba jõutud kõrvutada Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga, kirjutab Breitbart ning toob esile, et mõnedes edetabelites paigutus Stubb kui Jean-Claude Junckeri mantlipärija otsekohe ettepoole EPP fraktsiooni liidrist Euroopa parlamendis Martin Weberist ja Euroopa Liidu läbirääkijast Brexiti küsimustes Michael Barnier’st.

Breitbarti toimetajad Londonis ei jäta märkimata, kuivõrd kuri on Stubb Brexiti peale.

Päeval pärast referendumit kirjeldas Stubb Brexitit kui “halba õudusunenägu” ning on hiljem hoiatanud, et keegi ei võida midagi “majanduslikust kaosest”, mille brittide valik kaasa toob.

Parim oleks soomlase meelest, kui Brexit “tühistataks”.

Juba on Stubb jõudnud panna paika ka Ungari peaministri Viktor Orbáni.

“Mis puudutab Orbáni erakonda Fideszit – ma arvan, et kõige tähtsam element on väärtused. Väärtustega on aga nii, et need on binaarsed. Sa kas oled meiega, või oled kuskil mujal,” suskas Stubb.

Merkel tahab “järgmiseks Junckeriks” sakslast