Ghana inimeste vaktsineerimine COVAX programmi raames 02.03.2021 Foto: afro.who.int

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist üheteistkümnes.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnastele ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähistele on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas, neljas, viies, kuues, seitsmes, kaheksas, üheksas ja kümnes osa.

Toetuste kogumise kampaania

Kui algselt üritas president Donald Trump näidata Covid-19 väiksema kui see tegelikult oli, siis  2020. aasta novembris toimunud Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste järel sattusid tema pingutused vastuollu asjaoluga, et ta ise jäi haigeks. Selleks ajaks oli riigis surnud koos Covid-19ga 220 000 inimest. Euroopas kasvas juhtumite hulk. Novembris oli Šveitsi vabade intensiivravi voodikohtade arv "lõpukorral" ja olukorda kirjeldati "kriitilisena". Itaalias suri päevas Covid-19sse rohkem kui 700 inimest, mis oli kõige kõrgem näitaja alates 2020. aprillist [kui WHO pandeemia välja kuulutas].  

Juhtumite arv maailmas kasvas ja neli organisatsiooni (Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus,  Wellcome Trust, Gavi ja CEPI) üritasid kehtestada kindla korra, kuidas maailmas teste, ravimeid ja vaktsiine jagama hakatakse.

Kuid 2020. aasta novembriks valitses soovide ja võimaluste vahel suur vastuolu: ACT-A pangaarvel oli vaid kümme miljardit dollarit.

Samal kuul toimunud ACT-A hõlpnõukogu (facilitation council) koosoleku sisu võttis Maailma Terviseorganisatsioon WHO kokku: "Vaja on kohest jõulisemat poliitilist toetust ja ACT-Kiirendi (ACT-A) täielist rahastamist". 

COVAXi 2020. aasta novembris avaldatud raport väitis, et organisatsioon kavatseb 2021. aasta lõpuks väikese ja keskmise sissetulekuga riikidesse tarnida vähemalt kaks miljardit doosi vaktsiine. Sama kuu lõpuks teatas WHO, et COVAX on kogunud kaks miljardit dollarit, millest peaks piisama miljardi vaktsiinidoosi hankimiseks. Samuti leidis WHO toona, et WHO vajab lisaks viis miljardit dollarit, et oma lubadused 2021. lõpuks täide viia.

COVAXi juhid, sealhulgas Gavi esindajad, üritasid leida doosid avatud turult, kuid piiratud tootmisvõimsused pidurdasid protsessi. Lääneriigid olid oma tellimused juba esitanud, mis mõjutas tootmise ajakava nende kasuks. 

Piirideta Arstide vaktsiinide vanemnõunik Kate Elder arvab toonase olukorra kohta: "Selleks ei pidanud olema raketiteadlane nägemaks ette, et üleilmsed [vaktsiinide, testide ja ravimite] jagamise mehhanismid lastakse rikkamate riikide poolt, kes järgivad esmalt enda huvisid, pihuks ja põrmuks."

Gavi juht Seth Berkley väitis, et rikkad riigid kaasati COVAXI dooside jagamisse, sest nende arvestused näitasid, et kui rikkad riigid on programmi osalised, siis "on need rohkem huvitatud dooside jagamisest arengumaadega". Kuid midagi sellist enne 2021. aasta keskpaika ei juhtunud.

Samal ajal käivitasid Aafrika Ühenduse (African Union; AU) ja Aafrika Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuste (Africa Centers for Disease Control and Prevention; ACDC) liikmed iseseisva programmi, et kontinendi tarbeks vaktsiinidoose hankida. Algatuse nimeks sai Aafrika Vaktsiinide Hankimise Rakkerühm (African Vaccine Acquisition Task Team), mis üritas tagada, et Aafrika inimesed pääseksid ligi vaktsiinidele. Aafrika riikide juhid hakkasid ilmutama märke, et COVAXit ei usaldata.

Strive Masiyiwa Foto: gatesfoundation.org

Ühel 2021. aastal toimunud kogunemisel rääkis AU tarbeks vaktsiine hankinud Strive Masiyiwa vaktsiinide jagamise ebaõigluse kohta: "Tegemist oli kavandatud üleilmse ülekohtuga. Kujutage ette, et me elame ühes külas ja piirkonda tabab põud. Leiba kõigile ei jagu ja kõige rikkamad tegelased võtavad pagari kinni, hakkavad leiva tootmist kontrollima ning meie peame minema nende tüüpide juurde saamaks päts leiba. See on tänase [vaktsiinide jagamise] arhitektuuri kirjeldus."  

Peale murede, kuidas kõike rahastati, muutusid kodanikuühiskonna organisatsioonid ja rahvatervise eestkõnelejad üha kriitilisemaks olukorra suhtes, kus viidatud nelja üleilmse terviseorganisatsiooni juhid – suuremas lääneriikidest pärit mehed –, kellel polnud demokraatlikku mandaati, ei teinud pea midagi selle heaks, et kaasata teisi asjasse puutuvaid osalisi, sealhulgas abistamise sihtmärgiks olevate madala ja keskmise sissetulekuga riikide esindajaid.   

Üks Ameerika Ühendriikide kõrge ametnik kirjeldas viidatud nelja organisatsiooni juhte kui "vandeseltslaste jõuku" (cabal).

"Ühed ja samad inimesed helistavad juhul, kui maailmas mingi viirus levima hakkab, ühtedele ja samadele inimestele. Seal puudub pea igasugune mitmekesisus," väidab üks tänane USA kõrge ametnik.

Kõik neli organisatsiooni vaidlevad sellisele hinnangule vastu, väites, et regulaarselt tegeletakse kodanikuühiskonna esindajate ja madala sissetulekuga riikide, mille heaks need organisatsioonid tegutsevad, ametnike kaasamisega.

AU tarbeks vaktsiine hankiv Masiyiwa ühines Gatesite Sihtasutuse nõukoguga 2022. aastal.

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Viies osa.

Kuues osa.

Seitsmes osa.

Kaheksas osa.

Üheksas osa.

Kümnes osa.

Toimetas Karol Kallas