Fookuses eri: politsei absurdsed põhjendused Tarandi kasuks vähendavad usaldust õiguskaitsesüsteemi vastu

“Fookuses” erisaates kommenteerivad Markus Järvi ja Varro Vooglaid politsei absurdseid põhjendusi mitte algatada Indrek Tarandi suhtes menetlust karistusseadustiku avaliku koosoleku takistamise paragrahvi alusel. Antud pretsedent tekitab palju paksu verd ning õõnestab kodanike usaldust õiguskaitseorganite vastu, toonitavad saate autorid. 

Politsei otsustas hiljuti, et Indrek Tarandi sekkumises EKRE ÜRO rändeleppe vastasesse meeleavaldusse pole midagi seadusevastast ning seetõttu pole põhjust algatada menetlust karistusseadustiku paragrahv 158 alusel.

Politsei sõnul saab karistusseadustiku paragrahv 158 vastastase tegevusena käsitleda vaid seda, “mis on suunatud kas koosoleku ära jäämisele või selle läbiviimise mõjutamisele selliselt, et jääks saavutamata koosoleku meelsuse kujundamine või väljendamine.”

“Indrek Tarandi tegevuse eesmärk ei olnud koosoleku laiali ajamine, vaid oma sõnavõtuga sai temast pigem koosolekul osaleja,” põhjendas politsei otsust Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit.

Varro Vooglaidi ja Markus Järvi hinnangul on politsei selline otsus ja eelkõige selle toeks toodavad põhjendused lühidalt öeldes skandaalsed ja absurdsed.

Järvi arvates loob Tarandi ülbitsemine ja sellele järgnev politsei otsus pretsedendi, mis hakkab varjutama kogu meie poliitilist kultuuri.

“Kui mikrofoni jõuga enda kätte haaramine, oma ideoloogiliste vastaste tahtlik provotseerimine ja seeläbi plahvatusohtliku olukorra tekitamine ei kvalifitseeru õigusvastase teona, siis vaatab meile siit vastu pretsedent, mis hakkab looma poliitilist kultuuri. Kas nüüd võib igaüks tungida enda maailmavaateliste oponentide avalikele üritustele, haarata seal mikrofoni ja asuda karjuma loosungeid, kuna politsei määratleb sellise teo koosolekul “osalemisena”,” küsib Järvi.

Varro Vooglaidi hinnangul võiks aga arvata, et konservatiivide suhtes rakendatakse vastavas olukorras topeltstandardeid ning näiteks sotsiaaldemokraatide meeleavaldustel provotseerima ehk “osalema” kukkuvaid rahvuslasi kostitataks tõenäoliselt karistusseadustiku 158. paragrahvi kogu jõuga.

Vaadake lisa videost!

Juhtkiri: politsei otsus mitte algatada Tarandi suhtes menetlust häbistab kogu õigussüsteemi

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!

Aidake viia artikli sõnum palju suurema hulga inimesteni, jagades artiklit sotsiaalmeedia kaudu oma sõprade ja tuttavatega!
JAGA
Markus Järvi
Markus Järvi on SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks üks asutajatest ja juhatuse liige. Alates 2018. aasta novembrist on ta portaali Objektiiv peatoimetaja. Ta on lõpetanud Roomas Püha Risti Ülikooli filosoofia ja teoloogia erialal, on abielus ning kolme lapse isa.
Varro Vooglaid
Varro Vooglaid on üks SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks asutajatest, selle juhatuse esimees. Hariduselt on ta jurist.