Vanahärra virtuaalselt dinosauruste keskel. Foto: Scanpix

Laupäevasel Amsterdami matusemessil saab virtuaalreaalsuse prille kasutades proovida enesetappu Philip Nitschke (70) ehk “dr Surma” kaasaegses kapslis Sarco.

Sarcole saab lihtsalt ligi internetis täidetava küsimustiku kaudu, mille täitjale väljastatakse neljast numbrist koosnev kood.

Masina eraldiseisvaks osaks on kirst. Kui kasutaja heidab kirstu ja sisestab koodi, lukustub kapsel ning sellesse eraldub veeldatud lämmastik.

Hapnikutase langeb ning inimene sureb eufooriliselt ja rahulikult mõne minutiga, misjärel kirst eraldub ning alust saab kulude kokkuhoiu huvides taaskasutada.

Seadet on võimalik 3D-printida ja kokku panna kõikjal maailmas.

Hollandis toimuva messi pressiesindaja sõnutsi pakutakse külastajatele “täit kogemust”, et nood saaksid “selguse, kas selline oleks nende eelistus elu lõpetamiseks.”

Prillid peas, saavad Sarco testijad valida viimaseks vaateks Alpid või merelained. Enesetapu nuppu vajutades läheb silme ees tasapisi mustaks.

“Mõelda vaid, kui meie viimane päev planeedil võiks ühtlasi olla kõige vaimustavam?” on dr Surm kirjutanud.

Sarco “saab toimetada kuhu iganes keegi soovib,” selgitas aktivist ning käis “vaimustavate” valikutena välja kõrgmäestikud või ookeanivaate.

Nagu hoiatas alliansi “Hool mitte mõrv” (Care Not Killing) kampaaniadirektor dr Peter Saunders, “seab Nitschke enesetapu häbitu propageerimisega tõsisesse ohtu” mitte üksnes “haavatavad vanainimesed,” vaid kõik, kes “kannatavad depressiooni all või on puuetega.”

Saundersi andmetel on Nitschke avalikult propageerinud assisteeritud suitsiidi ka “leinajatele ja meeleheitel teismelistele,” maalides enesetapust pildi kui millestki “glamuursest – otseses vastuolus rahvusvaheliste suitsiidi ennetamise reeglitega.”

Nitschke on viidanud võimalusele end eeskujuks tuua: “Ma kogen Sarco … suhtes kerget külgetõmmet – et teha sellest sümboolne sündmus.”

Dr Surm soovitab: 3D-prinditav enesetapumasin koos kirstuga

Nädalakommentaar: väljapääs Euroopa enesetapust – elukultuur