Ilves mullu oktoobris Varssavi julgeolekufoorumil. Foto: Aleksei Vitvitski, Sputnik/Scanpix

Endine Eesti president Toomas H. Ilves ütles eile USA esindajatekoja välisasjade komisjonis, et Euroopast kujuneb Venemaa desinformatsioonikampaaniate “peamine lahinguväli” mõjutamaks tänavusi valimisi Läänes.

Ilvesele tundub, et Kremli hiljutised katsed võtta sihikule Euroopa valimised on kantud eesmärgist lõhestada Euroopa Liitu ja NATO allianssi, vahendab The Washington Free Beacon.

“Kindlasti toetatakse [Venemaa poolt] neid kandidaate, kes on Euroopa Liidu vastu ja NATO vastu,” ütles Ilves.

“Kõige prominentsem, loomulikult, on Marine Le Pen sellises otsustava tähtsusega riigis nagu Prantsusmaa,” hoiatas Ilves.

Le Pen on NATO allianssi teravalt kritiseerinud ning kutsunud Prantsusmaad järgima Suurbritannia eeskuju ja lahkuma Euroopa Liidust.

Samal ajal valmistuvad kõnealused Euroopa riigid oma valimisteks muuhulgas sotsiaalmeediasse filtrite sättimisega ebasoovitavate uudiste vältimiseks.

Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault on juba jõudnud venelaste väidetava sekkumise Prantsusmaa presidendivalimistesse hukka mõista ning näeb samuti, kuidas Venemaa on võtnud sihikule pahemleeri kandidaadi Emmanuel Macroni, soosides samal ajal konkurente nagu konservatiiv François Fillon ja rahvuslane Le Pen.

Macroni kampaaniameeskonna kirjelduste kohaselt tabavad neid häkkimiskatsed, milles nad kahtlustavad Venemaaga seotud sekkujaid.

Ayrault’ sõnutsi on “selline sekkumine Prantsusmaa demokraatlikku ellu vastuvõetamatu” ning ta toonitab, et prantslased “ei aktsepteeri seda, kui keegi dikteerib neile nende valikuid” valimistel.

Istungil, kus Ilves osales, võttis jõuliselt sõna vabariiklasest kongresmen Dana Rohrabacher (1:23:24) kes juhtis kohalviibijate tähelepanu sellele, kuivõrd kurjalt ja pahaendeliselt on kõlanud kogu Venemaad puudutanud jutt saalis ning hoiatas sõja õhutamise eest suure rahvusriigiga, mida enam ei motiveeri kommunistlik ideoloogia.

Ühtlasi tekkis Rohrabacheril Ilvesega intensiivne arutelu Venemaa väidetavate sõjaliste agressioonide asjus viimastel aastatel Eestimaa vastu: