Kõneleb Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. "Mobiiltelefonis on" esimene asepresident Frans Timmermans. Foto: Frederick Florin, AFP/Scanpix

Helsingis leidis aset harukordne hetk, kui soomlane päris Euroopa Komisjoni asepresidendilt Frans Timmermansilt aru komisjoni demokraatlikkuse kohta.

Nagu vahendab Express, rõhutas tudeng, et komisjon koosneb mittevalitud esindajatest.

Noor kodanik tahtis ühtlasi teada, miks lubati Jyrki Katainenil saada Soome volinikuks Euroopa Komisjonis, kui too oli läbikukkumise tõttu peaministri toolilt taganenud.

Katainen “kukkus oma ametis Soome peaministrina läbi, astus tagasi, ning sai otsekohe tööd volinikuna, mis tagab talle 30 000 eurot kuus pärast makse,” toonitas soomlane.

“Kus oli siin demokraatlik protsess ning kas te mõistate, kuidas Euroopa Liit näeb selliste asjade tõttu tavaliste inimestes silmis halb ja ebademokraatlik välja?” küsis ta.

Nagu näis, ei olnud Timmermans küsimuseks valmis. Ta väitis oma laialivalguvas vastuses, et komisjon on täiesti legitiimne, kuna tegutseb Euroopa Ülemkogu mandaadi alusel.

Ta rõhutas samuti, et komisjon kui institutsioon põhineb lepingul (ilmselt Euroopa Ühenduse asutamislepingul – toim), “millele kirjutasid alla ja mille ratifitseerisid kõik liikmesriigid.”

Aga euroametnik lisas samuti, et selliseid küsimusi tavatsevad küsida “ainult euroskeptikud.”

“Mis minu jaoks huvitav on, on see, et need on alati need inimesed – ma ei tea, kas te olete sellest leerist – aga tavaliselt, kui minule esitatakse see küsimus sellest “mittevalitud” bürokraatlikust institutsioonist, siis valdavalt on [küsijad] need inimesed, kes ei taha Euroopa Liitu, kes kurdavad selle pärast, et komisjoni ei ole valitud, sest viimane asi, mida nad tahavad, on tõeline Euroopa valitsus.”