Vaade palvetama kogunenud islamiusku inimestele, kelle teadmised oma religioonist võivad tõugata neid nn radikaalsusele. Foto: JeremyRichards/Bigstockphoto.com

Vastukaaluks peavoolumeedia väidetele radikaalsete islamistide vähestest teadmistest omaenda religiooni kohta näitab Viini ülikooli moslemist islamiuurija ja teoloogi poolt konkreetsete radikaalide küsitlemise ja uurimise abil läbiviidud ulatuslik uuring, et viimaste teadmised islamist on sügavad ja põhjalikud.

Oma 310-leheküljelises ja 29 radikaali profiilile nõjatuvas uurimuses väidab Ednan Aslan, et islam mängib džihadistide ettevõtmistes kaugelt olulisemat rolli, kui majanduslikud faktorid või ühiskondlik frustratsioon.

Ning "sõltumata religioossetest teadmistest näeb radikaliseerunud isik teoloogias võimalust leida oma elule mõte ja struktuur," selgitab Aslan.

Austria välisministeeriumi poolt rahastatud uuringus selgitab selle autor ühtlasi, et "kõrgemate teoloogiliste teadmistega isikud toimivad kui autoriteedid ning mängivad ideoloogia levikus keskset rolli."

Lisaks vaatlevad radikaalsed rühmitused ja isikud end kui ainsaid tõelisi moslemeid, lääne ühiskonda aga kui moslemimaailma vaenlast, võib uuringust lugeda.

Objektiivi poolt varasemalt avaldatud kiirkursuse Euroopa ja islami suhetest võib läbida, klikkides siia.

Nunn Süüriast: tõeline oht on pühendunud moslemid