Catherine Colonna Foto: ÜRO

Prantsusmaa välisminister Catherine Colonna teatas 21. septembril ÜRO tippkohtumisel peetud kõnes, et Prantsusmaa kaitseb riikide võrdsuse põhimõtet.

Colonna sõnul on riikide võrdsuse näol tegemist "põhimõttega, millega keegi ei tohi teha kompromisse", vahendavad ÜRO uudised.

Suur osa Prantsusmaa välisministri kõnest oli pühendatud Aafrika muredele ja ta kinnitas, et Prantsusmaa toetab Aafrikas Aafrika lahendusi ning kutsus Lääne Aafrika Majandusliidu (ECOWAS) liikmesriike üles tõukama võimult Nigeri hunta ning taastama riigis põhiseaduslik kord.

Kaader filmist "Diktaator". Film: Paramount

ÜRO üldkogule olid oodatud riikide juhid, kuid seekordsel kohtumisel ei osalenud Hiina, Ühendkuningriigi ja Venemaa riigijuhtide kõrval ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron, millest paljud vaatlejad loevad välja, et kaduviku teed läheb nii ÜRO Agenda 2030 kui organisatsioon on kaotanud pea igasuguse tõsiseltvõetavuse.

"Riikide võrdsuse põhimõte" on kirjutatud ÜRO hartasse, kuid midagi sellist pole mitte kunagi ajaloos õnnestunud kehtestada, ei õnnestu tänapäeval ega tulevikuski. Tegemist on ainult utoopilise loosungiga, millel pole mitte mingisugust reaalset sisu. Üks suurimaid "riikide võrdsuse põhimõtte" rikkujaid on Ameerika Ühendriigid.

Prantsusmaa on üks NATO liikmesriikidest, millel lasub vastutus tänase Liibüa kaose eest.

Toimetas Karol Kallas