Ungari parlamendihoone riigi pealinnas Budapestis. Foto: Bigstockphoto.com

Ameerika Ühendriikide Luure Keskagentuuri endise analüütiku sõnul sekkus USA 2022. aastal Ungari valimistesse ja panustas Victor Orbáni võimult kukutamisse vähemalt 1,8 miljardit forinti (ca neli ja pool miljonit eurot), vahendab ReMix

Septembri alguses avaldas Endine CIA töötaja Larry C. Johnson tuntud Ameerika Ühendriikide ühiskonnategelase Andrew Napolitano taskuhäälingu saates imestust: "Huvitav on vaadata, kuidas ameeriklased olid tõeliselt pahased Venemaa peale selle väidetava 2016. aasta USA presidendi valimistesse sekkumise pärast. 2022. aastal me ise sekkusime otseselt Ungari valimistesse, mille võitis taas Viktor Orbán."

Täpsustava küsimuse peale kinnitas Johnson, et CIA sekkus Ungari valimistesse eesmärgiga kukutada Orbán võimult ja tegi seda opositsiooniparteide ja meediaväljaannete rahastamise kaudu.  

Ungari eraisikust kodanik István Tény pöördus selle peale Ungari politsei ja prokuratuuri poole ning palus uurida Ungari vasakopositsiooni ja -ajakirjanduse rahastamist Ameerika Ühendriikide ja teiste välismaiste vabaühenduste poolt. 

Tény palub prokuratuuril ja politseil uurida, kas Ungari poliitikud, kes said raha Ameerika Ühendriikide sihtasutuselt Action for Democracy (Demokraatia tegemine), on pannud toime riigireetmise. Action for Democracy on USA jõuametkondadega seotud organisatsioon, mis üritas mõjutada Ungari parlamendivalimisi. 

Péter Márki-Zay Foto: Scanpix

Ungari pahempoolne opositsiooniliider Péter Márki-Zay tunnistas 2022. aasta augustis valimiste eel, et nad saavad raha Action for Democracylt. Viimasel on lähedased sidemed George Sorosega seotud vabaühendustega, Hillary Clintoni kaaskondlaste ja mõttekojaga Välissuhete Nõukogu (Council on Foreign Relations). 

Márki-Zay tunnistas, et Action for Democracy on Ungari opositsiooni toetanud varemgi. 

Hiljuti avalikustasid Ungari julgeolekuteenistused dokumendi, millest selgub, et peale USA Action for Democracy on üks Šveitsi sihtasutus panustanud Ungari vasakopositsiooni kokku miljard forinti. 

Politsei uurib lisaks, kas Ungari vasakpoolsed on kasutanud inimeste isikuandmeid kuritegelikul viisil ja maksuamet uurib, kas tegemist pole parteide rahastamist puudutavatest seadustest üleastumise, rahapesu ja petuskeemiga.

Rahastamisskandaali käigus on Ungari vasakpoolsed saanud endale hüüdnime "dollari pahemlased" (dollárbaloldal).

Peaminister Orbáni sõnul vaenab Ameerika Ühendriikide süvariik ja demokraatide valitsus teda põhjusel, et ta ei kuula nõndanimetatud "liberaalide" ja suure raha sõna.

Ameerika Ühendriikide konservatiivide hinnangul üritavad Ameerika Ühendriigid korraldada Ungaris "värvilist revolutsooni" ning sel eesmärgil rahastatakse vasakparteisid ja -ajakirjandust miljonite dollaritega. 

Omasooihar Ameerika Ühendriikide suursaadik Ungaris sekkub järjepidevalt riigi sisepoliitkasse.

Toimetas Karol Kallas