Maarjo Mändmaa Foto: Wikipedia

Teadmata sooga sotsiaalministeeriumi kantsler Maarjo Mändmaa arvab, et ministeeriumi töötajate osalemine 10. juunil Tallinnas toimuval homokarnevalil avaldab toetust "inimõigustele ja inimväärsele elule".

Objektiiv pidas 2022. aasta teises pooles sotsiaalministeeriumiga kirjavahetust inimeste sooväänamise lubatavuse ja mõistuspärasuse teemal. Selle käigus esitas Objektiivi toimetaja 28. septembril ministeeriumi pressiteenistusele järgneva küsimuse: "Mis soost on Maarjo Mändmaa?"

Küsimust põhjendas Objektiiv järgmiselt: "Tavajuhul oleks selline küsimus rumal, aga te olete ise seda teinud, et selliseid küsimusi saab üldse esitada."

Sama päeva hilisõhtul vastas sotsiaalministeeriumi toonane pressiteenistuse juht Karin Veskimäe:

"Ei näe, et see küsimus puudutaks kuidagi sotsiaalministeeriumi tööd.

Palun tutvuge tippjuhtide kompetentsimudeliga – tippjuhtide valikul ei ole mitte midagi pistmist sellega, mis soost inimene on."

Ehk sotsiaalministeerium varjab tänaseni oma kantsleri sugu.

Hullumeelsusest on tehtud uus normaalsus

Küll aga peab kantsler ennast tõenäoliselt LGBT-seltskonda hulka kuuluvaks, sest ta kutsub ministeeriumi töötajaid osalema eeloleval laupäeval Tallinnas toimuval homokarnevalil "Balti uhkus" (Baltic Pride).

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu saadiku Varro Vooglaiu kinnitusel saatis tundmatuks jääda sooviva sooga Mändmaa ametnikele järgmise pöördumise:

"See on rongkäik, millega avaldatakse toetust vabale ja hoolivale ühiskonnale, kus kõigil inimestel on võrdsed võimalused inimväärseks eluks. Just nii nagu meie ministeeriumi missioon ütleb. Olen sel aastal, ilmselt nagu Sinagi, korra juba paraadil käinud. 24. veebruaril, meie riigi sünnipäeval. Nii nagu sel päeval olime kaitseväe rongkäigule kaasa elades uhked, saame ka 10. juuni paraadil olla kindlasti sama uhked. Uhked oma vaba ja vapra, abivalmis ja hooliva väikeriigi üle. Tule ja marsime koos inimõiguste kaitseks!"

Vooglaid kommenteerib kantsleri pöördumist järgnevalt:

"Jah, te lugesite õigesti: sotsiaalministeeriumi missiooniks olevat käia kõigi ametnike osalusel homoparaadil marssimas, et avaldada poolehoidu abielu- ja perekonnavaenuliku ideoloogia juurutamisele Eesti ühiskonnas, ning see olevat sama oluline kui meie vabariigi aastapäeva tähistamine. Kõlab uskumatult, aga on tõsi. Elame tõesti ajastul, mil hullumeelsusest on tehtud uus normaalsus."

Arutledes teemal, kas sotsiaalministeeriumi töötajad võivad ka karnevalist eemale hoida elik kas osalemise eest saab plusspunkte, jätkas EKRE saadik: 

"Aga muidugi me teame, kuidas need asjad reaalselt käivad. Ametnikel võib küll olla õigus homoparaadile mitte minna, aga ilmselt vaatab ministeeriumi ladvik, kes osaleb ja kes ei osale ning kujundab nõnda oma hinnangud selle kohta, kes on niiöelda "omad", usaldusväärsed inimesed, ja kes ei ole."

Mändmaa on sotsiaalministeeriumi hierarhias teine isik, mille tõttu saab tema sõnu pidada ministeeriumi ametlikuks seisukohaks.

Toimetas Karol Kallas