USA kaitseministeeriumi peahoone Pentagon. Foto: flickr.com/David B. Gleason

USA välisminister Antony Blinken andis reedel teada, et Ühendriigid annavad Ukrainale täiendavalt 775 miljonit dollarit sõjalist abi, mis sisaldab endas relvi, laskemoona ja muud varustust. Kokku on seega ametisolev administratsioon andnud Ukrainale sõjapidamiseks ligikaudu 10,6 miljardit dollarit.

"Olles lähenemas Venemaa provotseerimata ja brutaalse täieulatusliku Ukraina vastase sõja kuuenda kuuni, jätkavad president Putini väed oma rünnakut, tekitades rasket kahju tsiviilisikutele ja põhjustades tsiviilinfrastruktuuri tohutut hävingut. President Biden on selgelt väljendanud, et me jätkame Ukraina rahva toetamist oma riigi kaitsmisel Venemaa agressiooni vastu nii kaua kui see osutub vajalikuks," kirjutas Blinken välisministeeriumi pressiteates.

"Osana nendest püüdlustest, vastavalt presidendi volituste delegeerimisele, kinnitan ma meie üheksateistkümnenda USA relvade ja varustuse abipaketi alates 2021.aasta septembrist. See 775 miljoni dollari suurune abipakett kätkeb endas täiendavaid relvi, laskemoona ja varustust USA kaitseministeeriumi varudest, varustust, mida Ukraina väed on kasutanud nii tõhusalt oma riigi kaitsmiseks. See abipakett tõstab USA poolt Ukrainale antud julgeolekuabi ligikaudu 10,6 miljardi dollarini alates selle administratsiooni algusest."

"Ühendriigid seisavad koos meie liitlaste ja partneritega enam kui 50 riigist, et osutada olulist julgeolekuabi Ukrainale oma suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsel. Ukraina sõjaväe ja rahva julgus ja tugevus on erakordsed ning Ühendriigid jätkavad täiendavate süsteemide ja võimekuste osutamist Ukrainale. Need võimekused on hoolikalt kalibreeritud, et need omaksid lahinguväljal suurimat mõju ning tugevdaksid Ukraina positsiooni läbirääkimiste laua taga," selgitab Blinken.

Abipakett sisaldab 16 haubitsat ja laskemoona, AGM-88 HARM rakette, laskemoona HIMARSi raketisüsteemide jaoks, 15 Scan Eagle luuredrooni, 1000 Javelini tankitõrjesüsteemi ning soomusmasinaid, sealhulgas 50 Humveed. USA andis ka selle kuu alguses juba 1 miljardi dollari väärtuses sõjalist abi Ukrainale.

Ühe USA kõrgema kaitseametniku sõnul on näha, et venelased ei edene lahinguväljal absoluutselt. Ta lisas, et on oluline säilitada ukrainlaste edu lahinguväljal ja võimaldada neil edasi tungida: "Me tahame tagada, et Ukrainal oleks pidev laskemoona juurdevool, et vastata nende vajadustele ning seda me selle abipaketiga teemegi."

Toimetas Martin Vaher