Gaaimahuti Foto: Bigstockphoto

Surve Saksa valitsusele loobuda kiiremini Vene gaasist ja naftast suureneb, küsitlus näitab ka rahva toetust sellele plaanile, kirjutab Welt.

Samas ei ole kellelgi selget arusaamist, mida embargo nii kogu majandusele kui ka inimeste olmele tähendab. Majandusminister Robert Habeck hoiatab, et küsimus on "kogu majandusele ja ühiskonnale tekkivas kahjus."

Nii mõnedki Saksa poliitikud on seisukohal, et Saksa majandus ja inimesed saavad hakkama. "Ma usun, et see nõuab pingutust, kuid on tehtav ja seetõttu peaksime selle teostama," sõnas erakonna CDU poliitik Norbert Röttgen. "Me võime ju rahu pärast ka külmetada," on endine Saksa president Joachim Gauckresoluutsem. 

Puudub selge plaan, kuidas Vene energiaembargo puhul toime tulla. Kui seda suudetakse teiste tarnetega kompenseerida, tähendaks see tõenäoliselt ikkagi energiakasutuse limiteerimist tööstuses ja ka majapidamistes. Saksa energia- ja veemajanduse liit hoiatab, et lühikeses perioodis on võimalik leida asendus umbes poolele Venemaalt tarnitavale maagaasile ning ka sellel on "märkimisväärsed mõjud ühiskonnale ja majandusele."

"Minu hinnangul käivitaks lühiajaline gaasiembargo koheselt gaasitarne hädaolukorra ja seda selle kõige kõrgemal tasemel," lausus energiakontserni Uniper juhatuse esimees Klaus-Dieter Maubach. Selle kohaselt hakkaks riik tsentraalselt gaasivarustust ise reguleerima ja ühtlasi ka hinnatõusu kompenseerima, mis saab olema väga suur koormus riigi eelarvele. 

2018. a. oli Saksamaal õppus Lükex 18, mille raames mängiti läbi gaasivarustuse tõsine tarnetõrge Lõuna-Saksamaal külmal talvel. Õppuse järeldustes on kirjas, et lisaks infrastruktuuri kahjudele (näiteks vee külmumine torustikes) on tulemuseks ka erinevate riigiteenistuste funktsioneerimise vähenemine (pääste, politsei jne), kuna paljud inimesed jäävad külmetushaigustesse. Rahvas võtaks kasutusele kaminad ja ahjud, mida tavapäraselt tihti ei köeta ja seetõttu on tulekahjude tõenäosus suur, millele aitaks kaasa ka tõsiasi, et soojasaamiseks hakataks põletama ka prahti ja niiskeid halge, kuna piisavas koguses kuiva ahjupuitu pole keegi kogunud. 

Tõsiseks probleemiks oleks ka toidupuudus, kuna pagariärid, meiereid ja muu toidutööstus kasutavad enamasti gaasi. 

Kahtlemata poleks Vene gaasist loobumine nõnda tõsiste tagajärgedega, kuid selge on see, et mõjud majandusele ja inimeste majapidamistele saavad olema märkimisväärsed. 

Toimetas René Allik