"Viis Tarka" kui nähtus nägi Saksamaal ilmavalgust aastal 1963. Siin on Die fünf Weisen aastal 1964. Foto: Gerhard Heisler, Bundesarchiv/Wikipedia

Saksamaa sõltumatu ja mõjukas majandusekspertide nõukogu ehk niinimetatud “viis tarka” (Wirtschaftsweisen) utsitavad Angela Merkelit blokeerima Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust ehk Brexitit.

“Targad” tahavad, et kantsler esineks üleskutsega “konstruktiivseteks kõnelusteks väljumise vältimiseks,” vahendab Breitbart London.

“Brexitit on veel võimalik vältida,” väidavad targad Bildi andmetel oma värskes raportis. Merkeli lauale jõudis nende nõuanne eile.

“Tulenevalt tagajärgedest ei tohiks poliitikategijad liiga vara eeldada, et Brexit on otsustatud asi,” toonitavad targad.

Kui Briti rahva tahte blokeerimine siiski läbi peaks kukkuma, tuleks Merkelil “vähemalt saavutada kokkuleppe, mis minimeerib kahjustusi mõlemal poolel.”

Targad teavad, et lahutus oleks Ühendkuningriigile valusam, kui Saksamaale. Nad on veendunud, et lähiperspektiivis oleks Brexiti mõju Saksa eelarvele “mõõdukas”, kuna Saksa majandus on tugev.

"Viis tarka" värskeimas koosseisus.
“Viis tarka” värskeimas koosseisus.

Saksa meedia andmetel on targad samas siiski soovitanud, et Merkel oleks avatud järeleandmiste suhtes, mida Britannia võiks paluda – ilmselt piirikontrolle ja ülempiiri Euroopa Liidust tulevate migrantide arvule.

Kuid “liiga leebe lähenemine võib julgustada teisi seda järele ahvima, mille tagajärjed oleksid ettearvamatud,” kardab kvintett.

Wirtschaftsweisen said oma raportiga valmis vahetult enne seda, kui Briti kõrge kohus otsustas, et peaminister Theresa May ei tohi ise ja ilma parlamendi nõusolekuta käivitada Lissaboni leppe artikli 50 alusel Euroopa Liidust lahkumise kaheaastast protsessi.

Nagu on nüüdseks selgunud, nõutakse juba ka Euroopa Liidu Kohtu seisukohta Brexiti protsessi üksikasjades.