Rahandusminister Mart Võrklaev. Foto: Varro Vooglaid

Esmaspäevasel riigikogu erikomisjoni istungil arutati valitsuses heaks kiidetud automaksu eelnõu. Rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond) leidis seejuures, et kui inimesel on auto, siis on ta ka piisavalt jõukas, et automaksu maksta. Ühtlasi leidis ta, et automaks on vajalik meie kliimaeesmärkide täitmiseks.

„Eesti autopark on Euroopa liidu kõige vanem ja saastavam. Peame täitma kliimaeesmärke ja oma keskkonna eest hoolitsema," rääkis Võrklaev Delfi Ärilehe andmetel oma ettekandes automaksu vajadusest, nentides, et see on muidugi ka täiendav riigieelarve tuluallikas.

Kui Pensionäride Liidu juht küsis Võrklaevalt, miks ei ole keskmise puudega pensionärid automaksust vabastatud, siis selgitas too, et maksusoodustus kehtib sissetuleku järgi ehk neile, kes ei suuda seda maksta. Pensionäridel olevat aga väga erinev sissetulek, mistõttu ei saavat öelda, et kõik vajavad riigi tuge. "Inimesel, kellel juba on auto, on piisavalt jõukas, et automaksu maksta," lisas Võrklaev veel täiendavalt.

Eesti Lasterikaste Perede Liidu murele ebaproportsionaalselt suure automaksu osas suurperedele nentis Võrklaev lihtsalt, et suurtel peredel ongi suuremad kulud: "See on nii olnud ja on ka tulevikus."

Toimetas Martin Vaher