Volodõmõr Zelenskõi ja Alexander De Croo Brüsselis kohtumisel ajakirjanikega, 28.05.2024 Foto: Scanpix

Ühisel pressikonverentsil Belgia peaministri Alexander De Crooga nõudis Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, et 15.–16. juunini Šveitsis toimuvale rahukonverentsile peab kindlasti kohale tulema USA president.

"Kui teda [Joe Bidenit] pole kohal, siis see [rahukonverents] kujutab endast [Vladimir] Putinile plaksutamist: isiklikult, püsti seistes, plaksutamist", rääkis Ukraina riigijuht ajakirjanikele, vahendab France24.

Zelenskõi sõnadest pole võimalik välja lugeda, kas "püsti plaksutab" Biden või seda teevad Ukraina rahu teemalisele kõnekoosolekule kokku tulnud riikide esindajad.

(Mitmed väljaanded väidavad, et Zelenskõi mõtles oma ukraina keeles peetud kõnes, nagu Putin plaksutaks selle peale, et USA valitsuse juhti kohal ei ole.)

Zelenskõi hinnangul hirmutab tulevane rahukonverents Putinit "väga", kuna selle käigus lepitakse kokku, kuidas sõda peab lõppema. "Ta on üritanud neid rahukõnelusi nurjata ja teeb seda jätkuvalt," lisas juudi rahvusest Ukraina juht.

Tänaste suuniste kohaselt saadetakse Biden Šveitsi rahukõneluste ajaks Hollywoodi demokraatide 2024. aasta presidendikampaaniale raha koguma.

Nii Venemaa president, välisminister, valitsuse kõneisikud kui mitme teise riigi juhid on korduvalt nimetanud Šveitsi Ukraina rahu teemalist kokkusaamist kas otsesemalt või kaudsemalt tühiseks ponnistuseks.

Rahukõnelusi ei peeta ilma ühe sõdiva pooleta ja vähemalt hetkel läheb Venemaal Ukraina sõjatandril paremini kui Ukraina poolel. 

Toimetas Karol Kallas