Euroopa Keskpanga presidendi Mario Draghi poliitika peletab sakslasi pankadest eemale. Foto: Ralph Orlowski, Reuters/Scanpix

Pikki aastaid panid sakslased langevatest intressimääradest hoolimata ikkagi kindluse mõttes raha hoiukontole. Tänaseks on paljudel villand.

"Mis kasu on raha pangas hoidmisest, ja siis nad veel võtavad su käest lõivu selle eest," ütles majanduslehele The Wall Street Journal 82-aastane pensionär Uwe Wiese, kes endale äsja seifi soetas ja suskas sinna umbkaudu 53 000 eurot – sealhulgas osa firmapensionist, mille ta välja võttis.

Negatiivsele territooriumile sukeldunud intressimäärad on juba tekitanud seifide järele jõulise nõudluse. Esimese poolaastaga on Saksa suurim seifitootja Burg-Wächter KG müünud mullusega võrreldes 25 protsenti rohkem koduseife. Müügijuhi Dietmar Schake sõnutsi on "oluliselt kõrgemat nõudlust märgata eraisikute hulgas, peamiselt Saksamaal."

Tänu Euroopa Keskpanga rahapoliitikale seisavad hoiustajad silmitsi olukorraga, kus pangale tuleb raha hoiustamise eest peale maksta. Mõnede ettevõtete ja eraisikute jaoks on see täna juba reaalsus.

"Niipea kui pank mu hoiuste pealt lõivu hakkab nõudma, võtan ma oma 50 000 eurot või mis iganes ja topin padja alla. Või ostan seifi ja laon raha sinna," ütles Müncheni ettevõtja Dagmar Metzger (53). Jahimehena kaaluks naine ka raha hoidmist relvakapis, mis käib kindlalt lukus.