Varro Vooglaiu poolt jagatud naljapilt, millele Herman Kelomees faktikontrolli teostas. Foto: kuvatõmmis

Delfi faktikontrolör Herman Kelomees kontrollis Varro Vooglaiu poolt jagatud naljapildi tõele vastavust ning jõudis järeldusele, et tegemist on valeuudisega.

"Tegemist on multifilmikaadrit meenutava pildiga sellest, kuidas furgoonautost laaditakse maha väidetavaid demokraatide salahäälte kaste, millele on millegipärast suurelt peale kirjutatud "demokraatide hääled hädaolukorraks"," kirjeldab Kelomees kõnealust pilti oma faktikontrolli artiklis.

"Soovitus Helmedele, Madisonile, Vooglaiule ja teistele: nii, nagu internetis on võimalik teha tekstipõhist otsingut, on võimalik teha ka pildipõhist otsingut (reverse image search). TinEye, üks selleks eesmärgiks ette nähtud otsingumootor, annab Vooglaiu jagatud pildi sisestamise järel mõne sekundiga teada, et tegemist on töödeldud kujutisega, mis on internetiavarustes juba vähemalt 2016. aastast liikvel olnud," seletab Kelomees metoodikat, mille abil ta kontrollis ilmselge naljapildi mittetõepärasust.

Vooglaid: tegemist ei ole dokumentaalkaadriga

"Kui keegi arvab, et see pilt on dokumentaalkaader, siis… ei, ma tahan siiski loota, et nii nürimeelseid inimesi minu sõbralistis ei ole," kirjutas Vooglaid pildi alla kommentaaridesse, andes selgelt mõista, et tegemist on pelgalt naljapildiga.

"Mida järgmiseks, hakatakse Rohke Debelaki uudiseid valeuudistena paljastama?" küsib Vooglaid ühes teises kommentaaris

"Head mehed Delfi "faktikontrollis" – on "paljastanud", et humoorikas pilt, mida ma USA presidendivalimistel aset leidnud võimalike seaduserikkumiste ilmestamiseks kasutasin, tegelikult ei olegi dokumentaalfoto. Huvitav, kas kusagil mujal peale Delfi toimetuse leidub ka nii rumalaid inimesi, kes reaalselt arvasid, nagu ma arvaks, et tegu on dokumentaalfotoga?" küsib Vooglaid veel ühes postituses.

Tuleb välja, et neis kastides minu jagatud pildil, mille Delfi valeuudiseks tembeldas, ei olnudki ainult hädaabihääled…

Posted by Varro Vooglaid on Tuesday, November 10, 2020

Kelomees jääb endale kindlaks

"Ma jään selle juurde, et pildi ette võtmine on õige, sest paljud postituse reaktsioonid-jagamised kõnelevad sellest, et seda usutakse," on Kelomees naljapildi faktikontrollimise vajalikkuses endiselt veendunud.