Kanada peaminister Justin Trudeau, Bill Gates ja prints Charles jutlemas COP26 kliimakogunemisel, 2.11.2021. Foto: Scanpix

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist kaheteistkümnes.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnastele ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähistele on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas, neljas, viies, kuues, seitsmes, kaheksas, üheksas, kümnes ja üheteistkümnes osa.

Mõjutustegevuse võimendamine

2020. aasta sügisel võimendasid Gatesite Sihtasutus, Wellcome Trust, Gavi ja CEPI oma lobi- ning propagandategevusi.

Kaks endist kõrget ametnikku väidavad, et Bill Gates, Jeremy Farrar (Wellcome'i direktor), Seth Berkley (Gavi tegevjuht) ja Richard Hatchett (CEPI tegevjuht) suhtlesid kõik Ameerika Ühendriikide ametnike ja poliitikutega, et viimased toetaksid COVAXit ning ACT-Ad ja annetaksid vaktsiinidoose maailmas laiali jagamiseks.

Lobiaruanded näitavad, et 2020. aasta viimases kvartalis kulutasid CEPI ja Gavi kahepeale USA mõjutustegevuseks kokku 100 000 dollarit, mille abil loodeti saada oma organisatsioonide tegevuseks raha. CEPI soovis USAIDi kaudu saada aastas 200 miljonit dollarit, milleks organisatsiooni esindajad kohtusid korduvalt USA riikliku abiorganisatsiooni ametnikega. Gavi kulutas USAIDi toetuse otstarbel kümneid tuhandeid dollareid USA Kongressi liikmete ja ametnike mõjutamiseks.

Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen kohtus 2020. aasta novembris Bill Gatesiga ja jutuajamise teemaks oli Aafrikas vaktsiinide tootmise suurendamine. 2020. aasta sügisel ja talvel kohtusid seitsmel korral Euroopa Komisjoni kõrgete ametnikega veel Wellcome'i ning CEPI esindajad. Ühendkuningriigis kohtusid Gates ja ravimitööstuse, sealhulgas Pfizeri ning Johnson & Johnsoni, esindajad peaminister Boris Johnsoniga ja selgitasid vajadust suurendada vaktsiinide ning ravimite maailmas laiali jagamist.

Tobias Kahler Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Gatesite Sihtasutus palkas Eurasia Groupi, mis on konsultatsiooniettevõte, mida juhib USA poliitikateadlane Ian Bremmer ja tellis sellelt mitu uuringut, milles põhjendati, kui vajalik on üleilmne võitlus Covidiga. Ühes neist uuringutest väidetakse, et Saksamaa "osa ACT-A programmi rahastamisel, mitte ainult ei tasu ennast ära, vaid toob lisaks mitmesugust kasu". Gatesite Sihtasutuse Saksamaa, Euroopa, Lähis-Ida ja Ida-Aasia meeskonna juht Tobias Kahler levitas neid uuringuid ja palus Saksamaa ametnikelt ACT-A tarbeks rohkem raha.  

Ian Bremmer Foto: Wikipedia

Lobitegevus kandis vilja.

2021. aasta veebruaris lubas toonane Saksamaa rahandusminister Olaf Scholz COVAXile poolteist miljardit eurot. 

Euroopa Liit teatas 2020. aasta novembris, et annab COVAXile lisaks 100 miljonit eurot, et tagada madala- ja keskmise sissetulekuga riikide vaktsineeritus alles arendusjärgus Covid-19 vaktsiinidega. Eelnevalt oli EL COVAXile eraldanud 400 miljonit eurot.

2020. aasta detsembris kiitis USA Kongress hädaolukorra rahastuse seaduse raames heaks nelja miljardi dollari suuruse toetuse Gavile.

Vaatamata 2020. aasta lõpus Gavile antud toetustele, väitis ACT-A detsembris, et neil läheb pandeemia lõpetamiseks kohe vaja nelja miljardit dollarit ja 2021. aasta jooksul lisaks 23 miljardit dollarit.

Samal ajal alustasid USA terviseministeeriumi ja Rahvusliku Julgeolekukomitee ametnikud riikide nimekirjade koostamist, mis saavad USAs tehtud vaktsiine. Neisse nimekirjadesse kuulusid Ühendriikide liitlased, riigid, mis olid aidanud kaasa vaktsiinide arendustegevuses ja maad, mis ei suutnud ise vaktsiine osta. 

Samas ühe endise ametniku sõnul keeldusid Donald Trumpi valitsus ja Operatsioon varp kiirus juhid alustamast teiste riikidega kõnelusi vaktsiinitarnete teemal, millega seisid vastu valitsuse tervisekogukonna üleskutsetele. Trumpi valitsus leidis, et vaktsiine vajavad esmalt ameeriklased ise.

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Viies osa.

Kuues osa.

Seitsmes osa.

Kaheksas osa.

Üheksas osa.

Kümnes osa.

Üheteistkümnes osa.

Toimetas Karol Kallas